Firanki i chłodnia na wadze ITD – przekroczone naciski i zbyt duża masa całkowita

Gdy mowa o przekroczeniu masy całkowitej lub o przeciążeniu osi, wielu z Was zapewne od razu pomyśli o busach, wywrotkach, stonogach lub betonowych szambach. ITD przeprowadziło jednak ostatnio akcję, która miała na celu ważenie bardziej konwencjonalnych pojazdów. Stąd też nietypowy komunikat, w którym przeciążone były trzy firanki oraz jedna chłodnia.

Kontrole przeprowadzono na drogach krajowych pod Białymstokiem, 8 oraz 9 listopada. Zatrzymano przy tym między innymi estońskiego DAF-a XG z kurtynową naczepą, przewożącego deski drewniane do Belgii. Zestaw ten ważył 44,25 tony, a więc o 4,25 tony za dużo. Kolejnym przypadkiem był litewski MAN TGX z naczepą chłodniczą, również jadący do Belgii, z drewnianymi elementami do produkcji palet. Tutaj pomiar masy całkowitej wskazał 41,75 tony, czyli o 1,75 tony za dużo. Swoją drogą, gdyby ktoś nie zabrał tego ładunku chłodnią, lecz lżejszą naczepą kurtynową, zapewne zmieściłby się w regulaminowe 40 ton. Jak jednak wiadomo, znalezienie na Litwie eksportu na chłodnię to temat na książkę.

W dwóch kolejnych ciężarówkach problemem nie była nadmierna masa całkowita, lecz złe ustawienie ładunku. Łotewskie Volvo FH z naczepą kurtynową, jadące z Niemiec z ładunkiem sosów, ważyło 36,8 tony, z czego aż 13,4 tony przypadło na oś napędową. Za to litewski Mercedes-Benz Actros, wiozący z Niemiec ładunek ADR, miał 34,65 tony masy całkowitej i również 13,4 tony nacisku na osi napędowej. W obu przypadkach dozwolony, 11,5-tonowy nacisk był więc przekroczony o 1,9 tony.

Wszystkie cztery pojazdy otrzymały zakaz dalszej jazdy. Pierwszy zestaw wymagał zdjęcia części ładunku, w drugim wzywano zapewne lżejszy zestaw, a dwóch kolejnych można było sobie poradzić przestawieniem towaru na naczepie. Ponadto przed kontynuowaniem trasy przewoźnicy musieli uiścić kaucje na poczet kary administracyjnej. Ich łączna wartość, dla wszystkich czterech kontroli, sięgnęła wspomnianych 41 tys. złotych.

Oto komunikat WITD Białystok:

W środę i czwartek (8-9 listopada) na drogach krajowych w okolicach Białegostoku inspektorzy podlaskiego WITD przeprowadzili działania ukierunkowane na eliminowanie z ruchu pojazdów przeładowanych. Skupiono uwagę na ładunkach podzielnych możliwych do przewożenia w sposób normatywny. Na podstawie wskazań systemów preselekcyjnych wytypowano do kontroli szczegółowej cztery zestawy ujawnione jako przeciążone w zakresie dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnych nacisków na osie.

Dokładne administracyjne pomiary wagowe na przystosowanych do tego celu miejscach kontrolnych potwierdziły w każdym z przypadków nieprawidłowości.

Rzeczywista pomierzona masa pojazdu członowego przewoźnika estońskiego, przewożącego impregnowane deski drewniane na trasie Estonia – Belgia, wynosiła 44,25 tony i przekraczała dopuszczalną jego masę całkowitą o 4,25 tony. W drugim przypadku przewoźnik litewski wykonując przewóz elementów drewnianych do produkcji palet na dystansie Litwa – Belgia podjął o 1,75 tony ładunku za dużo. Pomierzona rzeczywista masa całkowita wynosiła 41,75 tony.    

W kolejnych dwóch pomiarach zestawów przewoźnika łotewskiego (przewóz sosów spożywczych na trasie Niemcy – Łotwa) i litewskiego (przewóz towarów niebezpiecznych na trasie Niemcy – Litwa) pomimo nieprzekroczenia dopuszczalnych mas całkowitych pomierzonych na poziomie 36,8 tony i 34,65 tony, naciski osi napędowej   każdego składu były znacznie nienormatywne. W obu pomiarach uzyskano wynik ważenia 13,4 tony przy dopuszczalnym wymiarze 11,5 tony. Stwierdzono przekroczenia nacisku osi napędowych po 1,9 tony.

Skutkiem powyższych nieprawidłowości było wstrzymanie wszystkich czterech transportów i skierowanie na parking strzeżony do czasu uregulowania należnych kaucji na poczet przyszłych kar pieniężnych oraz przywrócenia normatywności kontrolowanych zestawów przez rozładunek nadwyżek towaru, względnie poprawny przeładunek.

W konsekwencji kontroli wszczęto 6 postępowań administracyjnych w sprawie nałożenia kar pieniężnych na podmioty poddane kontrolom na łączną kwotę 41000zł.