Film z trasy między Holandią a Katarem w 2006 roku – 7 tys. km w jedną stronę Scaniami serii 3

Jeśli macie w ten weekend dużo wolnego czasu, chciałbym polecić Wam serię filmów opublikowanych na YouTube. Prezentują one względnie współczesną trasę z Europy na Bliski Wschód, mającą miejsce w 2006 roku.

Trasę tę pokonało dwóch holenderskich kierowców, jadących Scaniami 113 z kabinami z serii Streamline. Wysłano ich aż do Kataru, czyli kraju położonego nad Zatoką Perską, około 7 tys. kilometrów od Holandii. By tam dotrzeć, ciężarówki musiały przedostać się do Włoch i promem z miasta Ankona przepłynąć do Grecji. Następnie przejechali przez Turcję, Syrię, Jordanię oraz Arabię Saudyjską, spotykając się w najróżniejszymi krajobrazami i delikatnie mówiąc interesującymi warunkami drogowymi.

Wszystkich filmów jest aż dwanaście. Z tego, co udało mi się wypatrzyć, w czwartym odcinku kierowcy zaczynają przemierzać Syrię, wówczas jeszcze nieobjętą wojną. Od 10 odcinka mamy przejazd przez pustkowia Arabii Saudyjskiej, natomiast w ostatnim odcinku, nocą, kierowcy wjeżdżają do Kataru.

Warto też zwrócić uwagę na ciężarówki, które Holendrzy spotykają po drodze. Im bliżej celu, tym bardziej drogi zdominowane są przez ciężarowe Mercedesy. Często są to charakterystyczne „kurzhaubery” z silnikiem pod wysuniętą, zaokrągloną maską. Sporo jest też serii SK, NG, a do tego dochodzą liczne Volva F12 oraz FH12.

Wszystkie 12 odcinków, w kolejności, zamieszczam poniżej: