Elektroniczny list przewozowy dostępny po zeskanowaniu kodu z naklejki na naczepie

Przednie ściany naczep z firmy LKW Walter są od niedawna wyróżniane naklejkami z tak zwanym kodem QR. I choć pozornie to bardzo niewielka zmiana, kryje się za nią wielki projekt cyfryzacji transportu, z powszechnym stosowaniem elektronicznych listów przewozowych.

Jak szacuje LKW Walter, całkowite przejście na elektroniczne listy przewozowe, popularnie znane jako „e-CMR”, pozwoli firmie zaoszczędzić około sześciu milionów stron papieru w skali jednego roku. To ogromna oszczędność od strony finansowej, a przy okazji też ukłon w stronę środowiska naturalnego. Dlatego firma zdecydowała się na cyfrowy system, przygotowany przez firmę Krone i oparty na aplikacji o nazwie Krone Smart Assistant.

Każda osoba, która zeskanuje wspomniany kod QR, a przy tym będzie miała w aplikacji odpowiednie uprawnienia, otrzyma dostęp do listów przewozowych obejmujących ładunki danego pojazdu. Dzięki temu na przykład podwykonawca LKW Walter, któremu zostanie przydzielona konkretna naczepa, będzie mógł dokonać przepinki bez wymiany papierowych listów. W ten sam sposób podwykonawca otrzyma też wszelkie dodatkowe informacje dotyczące tego przewozu, o ile prawo nie będzie wymagało umieszczenia ich na papierze.

Omawiany system może wkrótce objąć całą flotę LKW Walter, niezależnie od marki naczep. Program Krone Smart Assistsant może bowiem współpracować z pojazdami różnych producentów.