Ekran na tyle, by ułatwić innym pojazdom wyprzedzanie – z naczepy na koparkę

W nawiązaniu do tekstu:

Rusza pierwsza testowa ciężarówka z ułatwiającymi wyprzedzanie ekranami umieszczonymi na tyle naczepy

Pomimo ogólnego rozgłosu, a nawet rozpoczętych w 2016 roku testów (link powyżej), żaden producent naczep nie wprowadził jeszcze do użytku ekranów montowanych na tylnych drzwiach. Pomysł na ułatwienie wyprzedzania nadal jednak nie umarł, a nawet doczekał się ostatnio nowego wydania.

Tym razem ekran nie trafił na naczepę, a na koncepcyjną koparkę kołową marki Volvo. Pojazd ten nosi oznaczenie EX03 i właśnie zaprezentowano go na międzynarodowych targach w Chinach. Jego napęd jest w stu procentach elektryczny, natomiast w miejscu zwykle zajmowanym przez silnik pojawiła się wnęka wraz z ekranem.

Ekran podpięty jest do przedniej kamery, a więc zaprezentuje sytuację na drodze przed koparką. Dzięki temu kierowcom szybszych pojazdów łatwiej będzie podjąć decyzję o ewentualnym wyprzedzaniu. Dodatkowo na ekranie mogą wyświetlać się ostrzeżenia dla innych kierujących lub na przykład zapowiedzi zbliżających się manewrów.

Choć muszę też podkreślić, że nadal jest to tylko prototyp. Jak na razie nie wiadomo kiedy Volvo EX03 mogłoby trafić do seryjnej produkcji i czy tylny ekran ma szansę trafić do seryjnej oferty. Podobnie jak wiadomo, czy ekran zniósłby warunki ciężkiej pracy na budowie.