Cała flota ciężarówek jeździła na oleju żeglugowym – oszustwo warte dziesiątki tysięcy

Z najnowszego komunikatu Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku można dowiedzieć się dwóch rzeczy. Pierwsza informacja jest taka, że pewna firma transportowa z Pelplina jeździła na oleju żeglugowym. Druga zaś uświadamia jak wiele tysięcy złotych branża transportowa oddaje państwu w paliwie..

Nalot na nieuczciwego przewoźnika miał miejsce 7 listopada. Jak się okazało, firma dysponowała 15 ciężarówkami, a każda z nich miała być tankowana olejem żeglugowym. To samo paliwo znaleziono też w dwóch „mauzerach”, tworzących prowizoryczne stacje paliw. Łączna pojemność skontrolowanych zbiorników wynosiła 17 tys. litrów, a wartość podatkowego oszustwo wyliczono przy tym na 35,9 tys. złotych.

Skąd wzięła się taka kwota? W rafinerii olej napędowy oraz żeglugowy mogą kosztować podobnie. Gdy jednak trafiają do ostatecznego odbiorcy, paliwo przeznaczone dla statków okazuje się o 2 złote tańsze niż to dla ciężarówek. To dlatego, że państwo nie obejmuje oleju żeglugowego całym szeregiem obciążeń podatkowych, w tym przede wszystkim akcyzą. A ta wynosi w tym roku dla oleju napędowego około 1,15 złotego za litr.

Oto komunikat administracji skarbowej:

7 listopada 2020r. funkcjonariusze Wydziału Kontroli Celno-Skarbowej Rynku w Gdańsku przy wsparciu funkcjonariuszy Działu Realizacji w Gdańsku przeprowadzili kontrolę zużycia paliwa w firmie transportowej w Pelplinie.

Kontrola wykazała, że w firmie do napędu pojazdów zamiast oleju napędowego wykorzystywany był olej żeglugowy barwiony na niebiesko. Proceder stwierdzono we wszystkich skontrolowanych 15 ciągnikach siodłowych […]. Dodatkowo badania cieczy znajdującej się w pojemnikach PCV typu Mauzer wykazały identyczną substancję co w zbiornikach pojazdów. Pojemniki z podłączonymi  do nich urządzeniami tworzyły przepompownie paliwa.

Uszczuplenie z tytułu niezapłaconych podatków  szacuje się na kwotę  35 916 zł.

Dalsze postępowanie o przestępstwo skarbowe w sprawie będzie prowadził Wydział Dochodzeniowo-Śledczy PUCS w Gdyni.

Jednocześnie należy zauważyć, że olej żeglugowy, pod warunkiem wykorzystania go do celów żeglugowych, jest zwolniony od podatku akcyzowego. W związku z tym, że to paliwo jest tańsze od oleju napędowego, znajduje wielu nabywców, którzy wykorzystują go do celów napędowych.