„Eco Duo” od Schmitza oraz Scania R650 – bardzo opłacający się transport z Hiszpanii

Schmitz Cargobull już od dwóch lat lansuje zestawy typu „Eco Duo”, złożone z dwóch pełnowymiarowych naczep oraz łączącego je wózka dolly. I choć pojazdy tego typu nadal trafiają na ogromne bariery prawne, mogąc jeździć tylko po Hiszpanii i Finlandii, klienci powoli zaczynają się pojawiać.

Jeden z takich pierwszych zestawów „Eco Duo” został ostatnio przekazany do hiszpańskiej firmy Grupo Logístico Lopezmar z miasta Guadalajara. Cały ten zestaw liczy 33 metry długości i na wybranych hiszpańskich drogach będzie mógł osiągać 70-tonowe DMC.  Przy tym 40 ton może ważyć pierwsza naczepa wraz z ciągnikiem, a pozostałe 30 ton przypada na drugą naczepę oraz dwuosiowy wózek dolly.

Z  myślą o tak dużych tonażach, Lopezmar zamówiło też odpowiedni ciągnik. Jest to Scania R650 Highline, a więc model z 650-konnym silnikiem typu V8. I choć zużycie paliwa takiej ciężarówki na pewno nie będzie należało do niskich, spalanie na jedną tonę ładunku ma być o nawet 25 proc. niższe niż w standardowym zestawie. Co więcej, ciężarówka ma być też łaskawa dla infrastruktury drogowej, zapewniając o 14 proc. niższy nacisk osi.

A do tego dojdzie oczywiście fakt, że jeden kierowca będzie mógł prowadzić po drodze dwie naczepy jednocześnie. Zdaniem przewoźnika, jest to sposób nie tylko na obniżenie kosztów, ale też na radzenie sobie z hiszpańskim niedoborem kierowców.