Dwa wypadki ciężarówek na niestrzeżonych przejazdach w ciągu zaledwie 23 godzin

W Polsce nadal można spotkać około 5 tys. przejazdów kolejowych typu D, a więc tych pozbawionych zarówno zapór, jak i sygnalizacji świetlnej. W dużej mierze są to też przejazdy o mocno utrudnionej widoczności z kabin ciężarówek, w związku z kątem, pod jakim tory krzyżują się z drogą. Dlatego, ku przestrodze, zamieszczam podwójną przestrogę z ostatniej doby, gdy aż dwie ciężarówki uległy wypadkom na przejazdach typu D.

W czwartek przed południem, około godziny 10, doszło do zdarzenia na przejeździe w miejscowości Osówie, nieopodal Koła. Volvo FH z kurtynową naczepą wjechało na przejazd tuż przed towarowym składem, złożonym z pustych cystern paliwowych. Lokomotywa uderzyła w zestaw na łączeniu ciągnika z naczepą, a kabina kierowcy została poważnie zmiażdżona po prawej stronie, będąc też zerwanym z podwozia.

53-letni kierowca ciężarówki przeżył wypadek i zachował przytomność, ale został niestety ranny. Na miejscu lądował więc helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował mężczyznę do szpitala. O obrażeniach ze strony żadnych innych osób lokalne portale informacyjne nie wspominają.

Zdjęcia z Osówia (fot. OSP Babiak):

Od tej strony ciężarówka jechała w Osówiu:

Niecałą dobę później, w piątek około godziny 9, doszło do wypadku w miejscowości Dalanówek, nieopodal Płońska. Tam na niestrzeżony przejazd, tuż przed zbliżającym się szynobusem, wjechał Mercedes-Benz Actros z załadowaną naczepą-wywrotką. Lekki pociąg trafił akurat w prawą stronę naczepy, samemu wypadając przy tym z torów, a ciężarówkę spychając ze skarpy i ustawiając z ciągnikiem w górze.

W tym przypadku kabina ciężarówki nie uległa zmiażdżeniu, a lokalne doniesienia nie wspominają o poważniejszych obrażeniach po stronie kierowcy. Ogólna lista rannych była jednak bardzo długa, z uwagi na poszkodowanych pasażerów szynobusu. Aż 18 osób zostało opatrzonych na miejscu, trzy osoby przewieziono do szpitala w Płońsku, a jedna osoba, ciężej poszkodowana, poleciała helikopterem do szpitala w Płocku.

Zdjęcia z Dalanówka (fot. OSP Siedlin):

Od tej strony ciężarówka jechała w Dalanówku: