Drugi pokład naczepy w zaawansowanej formie – elektroniczne zamki i moduły

Europäische Ladungs-Verbund Internationaler Spediteure, w skrócie ELVIS, to niemiecka organizacja przewoźników, prowadząca współprace na naprawdę szeroką skalę. Zrzeszone w niej firmy potrafią organizować wspólne zakup sprzętu, a najnowszy przykład dotyczy naprawdę ciekawej konfiguracji.

Pojazdem tym jest nowa naczepa marki Krone, model Vario Liner drugiej generacji, który przygotowano dla przewoźników z grupy ELVIS przy współpracy z niemiecką firmą zabudowującą Wiese. Naczepa ta umożliwia przewóz ładunków na nawet 62 europaletach i oferuje w tym celu dwa pokłady, a górny z nich okazuje się regulowany w bardzo zaawansowany sposób.

Zacznijmy od tego, że proces regulacji ma odbywać się wyłącznie z udziałem wózka widłowego, bez żadnych manualnych operacji ze strony kierowcy. Podłoga posiada w tym celu specjalne, elektroniczne zamki, ukryte w konstrukcji podłogi i możliwe do odblokowania właśnie widłami wózka. Poza tym podłoga składa się z kilku segmentów, rozdzielonych kłonicami. Dzięki temu górny pokład może mieć różną wysokość, idealnie dopasowując się do kształtu palet umieszczonych na dole.

Poza tym wszystkim, omawiana naczepa nie wymaga żadnych kompromisów w zakresie innego wyposażenia. Mamy więc tutaj między innymi unoszony dach, pakiet ADR oraz certyfikat bezpieczeństwa XL. Mowa więc o naprawdę uniwersalnym sprzęcie, który w razie potrzeby obsłuży też bardziej problematyczne ładunki.