DAF XG+ pod gabaryty, czy DAF XFC z hydraulicznym napędem – podwoziowe nowości

DAF oficjalnie kończy swoją wymianę generacji w ciężkich samochodach ciężarowych. Wraz z dzisiejszą premierą nowa oferta wydaje się już kompletna, obejmując między innymi pojazdy do przewozu ładunków ponadnormatywnych, ciężarówki terenowe, czy też warianty o wzmocnionych konstrukcjach nadwozia.

Ta ostatnia premiera skupiła się przede wszystkim na układach przeniesienia napędu. Do oferty dołączyły między innymi ciężkie ciągniki siodłowe o układzie 6×4 lub 8×4, dostępne z dalekobieżnymi kabinami XF/XG/XG+. To właśnie te pojazdy, których będzie można spodziewać się w przewozie ładunków nienormatywnych.

Inny przykład podwoziowych nowości to rozszerzenie oferty modeli XDC oraz XFC, a więc wariantów terenowych. Te mają być teraz dostępne z tylnymi osiami standardowymi lub na zwolnicach, a oferta przełożeń ma kończyć się na kopalnianym wariancie 7,21:1. Jeśli natomiast ktoś będzie chciał sobie zapewnić napęd także przedniej osi, może teraz skorzystać z systemu PXP. Jest to dołączany, hydrauliczny napęd kół przednich, działający przy prędkości do 20 km/h i wprowadzony do oferty modeli XD, XDC, XF oraz XFC.

Poza tym ofertę uzupełniła cała gama ciężarówek budowlanych, ale przeznaczonych do ruchu po asfalcie. Tutaj można wskazać na układ 8×2 z tak zwanym „tridmem”, przewidziany dla modeli XD oraz XF, a także na cały nowy pakiet o przydomku Extra Robust. Ten ostatni łączy typowo szosowe podwozia z terenowymi dodatkami nadwoziowymi, znanymi ze wspomnianych modeli XDC oraz XFC. Mowa tutaj przede wszystkim o metalowym, podciętym od dołu zderzaku, a także o osłonach na reflektory.