DAF LF 230 jako policyjny ciągnik siodłowy z naczepą – nietypowy sprzęt dla techników

Niderlandzkie zamiłowanie do nietypowych ciągników można zauważyć nawet w policji. Tamtejsi funkcjonariusze właśnie odebrali DAF-a LF, który wraz z naczepą będzie służył działowi techniki kryminalistycznej.

Policyjna zabudowa nie należy do ciężkich, ale za to wymaga doskonałej zwrotności. Dlatego też zdecydowano się na lekki zestaw z wąskim ciągnikiem oraz 9-metrową naczepą. Za bazę wybrano DAF-a LF w wersji LF 230. To wariant ze stosunkowo sporym, 7-litrowym napędem, a jednocześnie o niewielkiej, 234-konnej mocy. Ciągnik został przy tym zarejestrowany jako pojazd uprzywilejowany, otrzymując stosowne sygnały świetlno-dźwiękowe.

W naczepie ciężarówki znalazł nowoczesny sprzęt konieczny do pracy techników. To między innymi urządzenia to badania śladów DNA, odcisków palców, czy odcisków obuwia. Na pokładzie znajduje się też profesjonalny dron i dwa ekrany z możliwością podłączenia pod sieć internetową 5G. Wewnątrz narady może odbywać do dziesięciu osób, a prace zewnętrzne ułatwiają dwa potężne maszty oświetleniowe. Poza tym przewidziano niewielką część kuchenną, na wypadek pracy przy wyjątkowo czasochłonnych dochodzeniach.

A skoro już o takim sprzęcie mowa, to pokaże Wam ciekawostkę z krajowego podwórka. To 7,5-tonowe, 210-konne Iveco Eurocargo, przebudowane do roli ciągnika siodłowego przez polską firmę Konar. Pojazd ten należy do spółki Wielton Logistic, która zajmuje się między innymi lokalnym transportem nowych, pustych naczep. I co więcej, Eurocargo nie jest najmniejszym tego typu ciągnikiem w barwach Wieltonu. W podobnej roli widuje się też bowiem Iveco Daily.