DAF dołącza do testowania pantografów – już druga marka pod siecią trakcyjną

DAF będzie drugą z europejskich marek, którą spotkamy przy testach z pantografami. Holenderski producent nawiązał już w tym celu współpracę z niemieckim uniwersytetem RWTH Aachen, który jest jednym z głównych podmiotów rozwijających tę technologię.

Dotychczas testy pantografów objęły ponad 20 ciężarówek marki Scania. W większości były to hybrydowe, spalinowo-elektryczne ciągniki, doposażone w pantografy Siemensa i wykonujące codzienną pracę na terenie Niemiec. Można je spotkać między innymi na niemieckiej autostradzie A5 między Frankfurtem a Darmstad, gdzie znajduje się najdłuższy testowy odcinek z siecią trakcyjną dla ciężarówek. Teraz dołączą zaś do tego dwie pierwsze ciężarówki marki DAF, odebrane przez naukowców w miniony poniedziałek. Możecie je zobaczyć na powyższym zdjęciu, opublikowanym przez RWTH Aachen w serwisie Linkedin.

Oba testowe DAF-y reprezentują w pełni elektryczny model XD 270 Electric. Mają one formę trzyosiowych podwozi pod zabudowy i zostały wyposażone w podwyższone kabiny sypialne. Podobnie jak w przypadku Scanii, za nadwoziami zamontowane zostaną pantografy marki Siemens, które pozwolą na ładowanie baterii także w czasie jazdy. Następnie dołoży się zaś do tego zwykłe zabudowy, które pozwolą ciężarówkom na rozpoczęcie testowej pracy.

Testowy odcinek na A5 w Niemczech:

Skoro do projektu dołącza druga marka „wielkiej siódemki”, pomysł z pantografami ewidentnie traktowany jest na poważnie. Innymi słowy, nadal istnieje możliwość, że niemieckie władze dadzą zielone światło do wdrożenia tej technologii na naprawdę szeroką skalę. Zgodnie ze wstępnym planem, linie trakcyjne miałyby wówczas pokryć najbardziej ruchliwe autostrady w kraju, by elektryczne ciężarówki mogły pokonywać dalsze dystanse bez tracenia czasu pod ładowarkami.

Jakie są zalety tej technologii, na czym dokładnie ona polega, z czego wynikają wysokie koszty i jak poradzono sobie z problemami? Odpowiedzenie na wszystkie te pytania wymaga dłuższych wyjaśnień. Dlatego skieruję Was teraz do artykułu z końca października, gdzie starałem się wszystko to jak najdokładniej wyjaśnić, wraz z przykładami: O co chodzi z pantografami na ciężarówkach – wyjaśnienia, koszty, plany, zdjęcia i film

Na koniec kilka słów należy się DAF-owi XD 270 Electric. Jest to element najnowszej, elektrycznej gamy DAF-a, dopiero co wchodzącej do sprzedaży. Mamy tutaj silnik elektryczny o mocy 370 KM (w przeliczeniu 270 kW, co tłumaczy nazwę), a także pakiety baterii o pojemności od 315 do 525 kWh. W praktyce ma to zapewniać nawet 500 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Od strony nadwoziowej jest to zaś po prostu nowy DAF XD, a więc ciężarówka z niżej umieszczoną kabiną, przeznaczona do ciężkich prac dystrybucyjnych lub komunalnych, na umiarkowanie długich trasach.

DAF XD w wersji spalinowej: