DAF CF Silent do cichych prac dystrybucyjnych, czyli ciężarówka o specjalnie obniżonej emisji hałasu

daf_cf_silent

Na 65. targi IAA w Hannoverze, które odbędą się między 25 września a 2 października, DAF przywiezie bardzo cichą nowość. Będzie nią model CF w dystrybucyjnym wydaniu Silent, który ma świetnie sprawdzić się w nocnej pracy na gęsto zaludnionych terenach.

W nowym wariancie CF ma mieć specjalną funkcję Silent-mode, po włączeniu której hałas generowany przez pojazd nie przekroczy 72 dB i będzie można porównać go z dźwiękiem odkurzacza. Dzięki temu ciężarówka może bez problemu otrzymać certyfikaty uprawniające do pracy na terenach miejskich, w których obowiązują poranne, wieczorne i nocne ograniczenia hałasu. A wszystko za sprawą specjalnego przycisku „Silent”, który znajdziemy na desce rozdzielczej nowego DAF-a. Jego wciśnięcie zmieni ustawienia komputera sterującego podzespołami pojazdu, co będzie skutkowało ograniczeniem maksymalnego momentu obrotowego, a także przyśpieszeniem zmiany biegów w automatycznej przekładni. Ta ostatnia będzie miała ponadto specjalną obudowę, która również ograniczy hałas.

Pierwsze egzemplarze CF Silent trafią do klientów na początku 2015 roku. Będą to zarówno podwozia 4×2, jak i ciągniki siodłowe o dużym wyborze rozstawów osi oraz kabin. Jeśli zaś chodzi o wybór silnika, to DAF oferuje tutaj 10,8-litrowy MX-11 o mocy od 290 do 440 KM.