Trzy czwarte “busów” NIE było przeładowane – podsumowanie wielkiej kontroli WITD Radom

Jak wynika z poniższego komunikatu, aż trzy czwarte samochodów dostawczych nie było przeładowane. Szczerze mówiąc, spodziewałem się statystyk znacznie mniej pozytywnych. Zdarzały się już bowiem akcje, w ramach których dosłownie każdy „bus” przewoził nadmierną ilość ładunków. Czyżby więc ITD trafiło głównie na te pojazdy, które dopiero jechały na załadunek? 😉

Komunikat WITD Radom:

30 spośród 112 skontrolowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony na mazowieckich drogach było przeładowanych. Niechlubny rekordzista ważył o 2,8 tony za dużo.

W piątek inspektorzy zatrzymywali przejeżdżające koło nich „dostawczaki” na stałych punktach kontrolnych przy drogach, a także wykorzystywali do tego celu nieoznakowane radiowozy. Sprawdzali trzeźwość kierujących, wymagane dokumenty, stan techniczny pojazdów i ich rzeczywistą wagę.

Niechlubny rekordzista tego dnia ważył wraz z ładunkiem 6,3 tony. Pozostałe auta dostawcze przeładowane były średnio o około półtorej tony. Pojazdami tymi przewożono m.in. części samochodowe, drewno i artykuły spożywcze.

Kierowców przeładowanych busów ukarano mandatami na łączną kwotę 3,320 złotych i otrzymali zakaz dalszej jazdy do momentu rozładunku nadmiaru przewożonych towarów na inne auta. Ponadto inspektorzy zatrzymali trzy dowody rejestracyjne pojazdów za brak ważnych badań technicznych i zły stan techniczny.