Czeski powrót z Kazachstanu na mobilnej stacji kontroli – komunikat z nagraniem od WITD Katowice

Zamiast zwykłego komunikatu ze zdjęciami, WITD Katowice połączyło swój ostatni tekst z filmem opublikowanym na YouTube. W ten nowy sposób inspektorzy uwiecznili kontrolę czeskiej ciężarówki, wykonującej przewóz powrotny z Kazachstanu. Samochód ten został przebadany na mobilnej stacji kontroli, a wszystko zakończyło się zatrzymaniem obu dowodów rejestracyjnych.

Komunikat WITD Katowice:

Mobilna linia diagnostyczna służy śląskim inspektorom już dwa miesiące. W tym czasie użyta została do przeprowadzenia blisko 350 inspekcji stanu technicznego. Spośród skontrolowanych pojazdów około setka straciła dowód rejestracyjny w wyniku stwierdzenia poważnych usterek. Ostatnim przykładem kontroli z użyciem linii diagnostycznej jest kontrola zespołu pojazdów czeskiego przewoźnika, którego kierowca powracał z ładunkiem z Kazachstanu.

Inspektorzy przy użyciu swojego sprzętu stwierdzili nadmierne luzy w układzie kierowniczym pojazdu, oraz nierównomiernie działające hamulce przyczepy, gdzie na każdej z dwóch osi hamowało w praktyce tylko po jednym kole! Ponadto ogumienie przyczepy było w tak fatalnym stanie, że przez przetarcia i uszkodzenia uciekało z niego powietrze. Ponadto stwierdzono nieszczelność układu zawieszenia i niesprawne wymagane oświetlenie.

Kontrolujący zatrzymali dwa dowody rejestracyjne, wszczęli postępowanie wobec przewoźnika i zarządzającego transportem, a także ukarali kierowcę mandatem. Inspektorzy wydali zakaz dalszego poruszania się tym pojazdem. Kierowcy zostało do miejsca rozładunku ledwie około 80 km, ale będzie musiał w porozumieniu ze swoim szefem zorganizować naprawę pojazdu.