Continental ProViu Mirror jako zastępstwo lusterek, czyli aerodynamika i bezpieczeństwo

Coraz częściej na drogach można zobaczyć ciężarówki, które zamiast klasycznego lusterka, nad przednią szybą mają umieszczoną malutką kamerę. Dlaczego? Chodzi tutaj oczywiście o aerodynamikę i idealny opływ powietrza wokół kabiny, który może zostać zachwiany nawet przez tak mały element jak lusterko. Nie bez powodu testowy DAF LF Aerobody, którego opisywałem TUTAJ, miał na pokładzie właśnie kamerę i działający w sposób ciągły wyświetlacz, a nie klasyczne lustro. Krokiem dalej jest jednak zrezygnowanie także i z bocznych lusterek, na co gotowy jest już Continental.

continental_proviu_mirror_zamiast_lusterek

Firma Continental znana jest przede wszystkim z produkcji opon do różnego rodzaju pojazdów. Ten sam koncern zajmuje się jednak także i różnego rodzaju systemami elektronicznymi, jak na przykład układ kamer przedstawiających na wyświetlaczu ciężarówkę i jej otoczenie z tzw. „lotu ptaka” (szczegóły TUTAJ), czy nowe kamery mające całkowicie zastąpić boczne lusterka, które zaprezentowano ostatnio na targach w Hanowerze.

Continental ProViu Mirror, bo tak nazywa się nowy system, ma poprawić aerodynamikę ciężkich pojazdów, a przy okazji także zwiększyć bezpieczeństwo. To drugie jest możliwe dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu kamer, które obejmują obszar znacznie większy niż klasyczne lusterka. Nie musimy się tutaj więc martwić o tzw. martwy punkt, całą przestrzeń po bokach pojazdów obserwując na 12-calowych monitorach. Owe monitory umieszczone są oczywiście wewnątrz pojazdu, na słupkach przedniej szyby, dzięki czemu na zewnątrz wystają tylko niewielkie kamerki w aerodynamicznych uchwytach. Dodatkowym plusem ma być tutaj też fakt, że monitory znajdują się bliżej kierowcy niż klasyczne lusterka, niczego nie zasłaniają, no i o nic nimi nie zahaczymy, załatwiając sobie siedem lat nieszczęść.

Continental podkreśla, że cały układ naprawdę sprawdza się w codziennym użytkowaniu, czego miało dowieść ponad 10 tys. km testów. No to pozostaje czekać, aż jakiś producent kupi ten system od Continentala i zacznie montować go seryjnie…

Kamery zamiast lusterek ma na pokładzie super oszczędny prototyp Renault Trucks, bazujący na serii T, który opisywałem szerzej TUTAJ.