Dwusprzęgłowa skrzynia biegów do ciężarówek także od firmy Eaton, czyli testowy, super dynamiczny MAN TGL

Choć targi IAA 2014 w Hanowerze stały się już historią, w branżowych mediach z całej Europy nadal pojawiają się kolejne artykuły dotyczące tego ważnego wydarzenia. I tak magazyn Truckstar pokazał dzisiaj (TUTAJ) na swojej stronie internetowej zdjęcie MAN-a TGL 12.220 na polskich rejestracjach, którego zabudowa reklamowała firmę Eaton, czyli jednego z wiodących producentów skrzyni biegów do ciężkich pojazdów. Pozornie niczym nie wyróżniający się MAN wystawiony był oczywiście na targach IAA w Hanowerze.

Cóż takiego specjalnego kryła w sobie biała ciężarówka? Najważniejszym jej elementem była automatyczna skrzynia biegów z dwoma sprzęgłami, podobna jak w najpopularniejszych samochodach sportowych, a ostatnio także w ciężarówkach Volvo Trucks (więcej na ten temat TUTAJ). Eaton w ramach testowania całego przedsięwzięcia kupił najzwyklejszego MAN-a TGL i we własnym zakresie zamontował do niego swoją nową skrzynię biegów. Nie oznacza to jednak, że już wkrótce na drogi wyjadą także fabryczne MAN-y z dwusprzęgłową przekładnią. Wręcz przeciwnie, w MAN-ach raczej nie ma co się tego spodziewać, gdyż nowa skrzynia biegów przeznaczona jest na rynek amerykański i zadebiutuje tam w przyszłym roku w ciężarówkach z lekkiej i średniej klasy wagowej.

eaton_precision_dwusprzeglowa_skrzynia_man
Skrzynia biegów Eaton Precision

Eaton wyposażony w dwa sprzęgła jeździ podobno jak marzenie, zmieniając biegi po prostu w ułamku sekundy. Dziennikarze Truckstara zwrócili uwage, że kierowca (swoją drogą Polak) wciskając gaz w maksymalnie załadowanym MAN-ie bez żadnego problemu dotrzymywał w mieście kroku samochodom osobowym, pojazd jechał wyjątkowo gładko, a o obecności poszczególnych przełożeń przypominały tylko spadające co chwilę obroty silnika. Wszystko właśnie za sprawą dwóch sprzęgieł, które pozwalają zapiąć jeden bieg, na którym ciężarówka już jedzie, a także drugi, wyższy lub niższy, który będzie odpowiadał za napęd pojazdu już za chwilę.

Eaton Precision, bo tak nazywa się nowa przekładnia, ma kilka wyraźnych różnic w porównaniu z I-Shift Dual Clutch rodem z Volvo. Po pierwsze, mamy tutaj do czynienia z konstrukcją do pojazdów o DMC do 16 ton, która ma po prostu mniej biegów. Jest ich konkretnie siedem, z czego sześć przełącza się przy udziale dwóch sprzęgieł, natomiast siódme „wchodzi” w sposób konwencjonalny, z charakterystyczną przerwą. Poza tym Eaton Precision jest skrzynią zsynchronizowaną, podczas gdy I-Shift to skrzynia synchronizatorów pozbawiona.

Źródło: Truckstar