Ciężarówki z nowymi systemami CACC oraz iVRI – wspólne testy na rzecz płynnej jazdy

Powyżej możecie zobaczyć film z prezentacją systemu. Sporo tam monologów, ale są też filmy wykonane w czasie jazdy (głównie od 1:10).

W dniach 11-15 października, na niderlandzkich trasach N260 oraz N261, organizacja badawcza TNO przeprowadziła połączone testy dwóch nowych systemów wspomagających kierowców. To rozwiązania o nazwie CACC oraz iVRI, mające czynić ruch ciężarówek znacznie bardziej efektywnym.

CACC stanowi skrót od Cooperative Adaptive Cruise Control (ang. Współpracujący Tempomat Adaptacyjny). To połączenie doskonale już znanego tempomatu ACC z rozwijaną w ostatnich latach technologią platooningu. CACC bezprzewodowo łączy ciężarówki w konwój, automatycznie utrzymuje między innymi odległość i koordynuje reakcje awaryjne, jak na przykład hamowanie. Dzięki temu odstęp może zostać ograniczony do minimum, zmniejszając opór aerodynamiczny i tym samym też zużycie paliwa. Inaczej jednak niż w pełnym platooningu, CACC nie steruje kierownicą drugiego pojazdu, pozostawiając to człowiekowi. Nie ma tutaj więc mowy o typowym autopilocie.

iVRI oznacza natomiast system inteligentnych sygnalizatorów świetlnych, faworyzujących ciężarówki. Sygnalizatory te mogą otrzymać informacje, że zbliża się do nich cała grupa samochodów ciężarowych. System przyzna wówczas konwojowi zielone światło, by ciężkie pojazdy nie musiały hamować, tracąc później paliwo na ponowne przyspieszanie. Jednocześnie kierowcy mają otrzymywać wskazówki od systemu, w tym zalecenia dotyczące prędkości. Pozwoli to dopasować się do planowanego cyklu zmiany świateł.

Wspólnie CACC oraz iVRI mogą oznaczać wyjątkowo efektywną jazdę w większych grupach. Dla przewoźników możliwe będą co najmniej kilkuprocentowe oszczędności na paliwie. Dotychczasowe testy mogą wskazywać na 2 procent dzięki iVRI oraz 4 procent dzięki CACC. Za to kierowców ma ucieszyć brak irytujących zatrzymań i ogólny wzrost płynności jazdy. W tym zakresie poprawa może być nawet kilkunastoprocentowa.

Choć podkreślam, że na razie inicjatywa TNO stanowi tylko testy. Służą one zabraniu pierwszych informacji o współpracy obu systemów. Nie wiadomo kiedy połączenie CACC oraz iVRI może trafić do powszechnego użytku. Sądząc jednak po skomplikowaniu obu systemów i wymaganej współpracy z infrastrukturą, raczej szybko na szeroką skalę tego nie zobaczymy.