Ciężarówki pomalowane w hołdzie dla Gorbaczowa, Reagana oraz Unii Europejskiej

W nawiązaniu do tekstu:

Zlot ciężarówek w 1993 roku – relacja z czasów, gdy dzisiejsze klasyki były jeszcze nowe

Na chwilę pozostanę w temacie zlotu Truckstar Festival 1993, opisywanego w poprzednim artykule. Zauważyłem tam bowiem ciężarówkę, której należy się zupełnie osobny artykuł.

Ten wyjątkowy pojazd pojawia się w 30:44, jako zdobywca jednej z głównych nagród. Jest to Volvo F12 z kabiną Globetrotter, na której podwyższeniu umieszczono napis „Europa 1992”. Samochód ten należał do niderlandzkiej firmy Drieban Transport, mającej w zwyczaju upamiętniać bieżące wydarzenia z areny politycznej. I stąd też wspomniana data, nawiązująca do historii Unii Europejskiej. Zanim jednak dokładniej ją wyjaśnię, cofnijmy się jeszcze o kolejne siedem lat wstecz.

Fot. Tekno

W 1986 roku Drieban Transport zaprezentowało DAF-a 3600 o przydomku „Vredestruck”, czyli „Ciężarówka pokoju”. Samochód ten miał na kabinie postaci Ronalda Reagana oraz Michaiła Gorbaczowa, czyli przywódców USA oraz ZSRR. W tym samym roku podjęli oni historyczne spotkanie, godząc się na wspólne rozmowy w Islandii. Doprowadziło to do pewnego zbliżenia między Wschodem i Zachodem, a w efekcie też zakończenia Zimnej Wojny. I choć w momencie prezentacji DAF-a nic nie było jeszcze przesądzone, Drieban Transport  już dostrzegało w tych rozmowach historyczne wydarzenie.

Drugi tego typu pojazd przygotowano w 1992 roku, właśnie na bazie Volva F12. W owym czasie zmiany na Wschodzie były już przesądzone, a także częściowo nawet je przeprowadzono. Historyczne wydarzenia zaczynały się jednak na Zachodzie, gdzie właśnie w 1992 roku zapadła decyzja o stworzeniu Unii Europejskiej. Przekształcono w nią dotychczasowe wspólnoty europejskie, poprzez podpisanie Traktatu z Maastricht. Wielu Europejczyków było więc wówczas przekonanych, że ich kontynent zmieni się nie do poznania. I właśnie dlatego Drieban Transport postanowiło to upamiętnić, malując na kabinie europejskie flagi, spojler pokrywając flagą unijną, a także dodając napis „Een grenzeloze uitdaging”. W tłumaczeniu z niderlandzkiego to „Bezgraniczne wyzwanie”.

Fot. WSI