Ciężarówki marki Ford debiutują w Kazachstanie, czyli F-Maxem z Chin do Europy

Samochody ciężarowe marki Ford właśnie zadebiutowały w kolejnym kraju. Tym razem nie jest to jednak żadne z państw europejskich, lecz Kazachstan, a więc państwo położone w Azji Środkowej.

Oficjalnym kazachskim importerem Fordów zostało przedsiębiorstwo Turbo Trucks Kazakhstan, podpisując oficjalną umowę 31 sierpnia. Sprzedaż oraz serwisowanie rozpoczną się od jednej placówki, ulokowanej w stolicy państwa, w mieście Ałmaty. W ciągu kolejnych dwóch lat ma natomiast powstać pięć kolejnych punktów handlowo-serwisowych, by ciężarówki spod znaku niebieskiego owalu były dostępne we wszystkich większych miastach tego kraju.

Wybór akurat Kazachstanu niespecjalnie dziwi, jako że w obliczu wojennych sankcji stał się to rynek bardzo istotny. Na kazachskich rejestracjach można zarówno jeździć i po Rosji, jak i po krajach unijnych, a jednocześnie właśnie przez Kazachstan prowadzi najkrótsza droga lądowa z Europy do Chin. Sam za siebie mówi też fakt, że ledwie dwa miesiące temu dużą inwestycję w Kazachstanie ogłosiła Scania, rozpoczynając tam montaż swoich pojazdów.