Ciężarówki będą miały cyfrowe portfele, kierowcy nie będą nosili kart – testy u Mercedesa

W ostatnich latach ciężarówki nauczyły się już automatycznie hamować, skręcać i zmieniać biegi. A teraz mogą się też nauczyć automatycznego płacenia za paliwo. W Niemczech trwają już w tym zakresie testy, organizowane przez firmy Mercedes-Benz oraz Shell.

Testowy Mercedes-Benz Actros otrzymał prototypowy, cyfrowy identyfikator pojazdu. Współpracuje on z prototypem cyfrowej karty paliwowej i może połączyć się ze specjalnie przygotowanym dystrybutorem paliwowym. Ten ostatni stanął na stacji Shell w Stuttgarcie i umożliwił przyjęcie płatności bez oddalania się kierowcy od pojazdu.

Na samym oszczędzeniu kilkunastu kroków oraz czasu spędzonego przy kasie zalety się nie kończą. Mercedes-Benz zachwala też lepszą ochronę przed potencjalnymi oszustwami, takimi jak skanowanie prawdziwych kart paliwowych przez przestępców. Szacuje się, że każdego roku branża transportowa traci na tym procederze nawet miliony euro.

Wspomina się wręcz o tym, że karty firmowe dla kierowców zupełnie znikną. Zamiast tego wszystkie płatności firmowe będą obsługiwane przez samochód i nadzorowane bezpośrednio przez przewoźnika. Nie chodzi tutaj tylko o paliwo, ale także o opłaty za autostrady, czy za tunele. Wszelkie takie płatności miałby przejąć Truck Wallet, czyli wirtualny portfel przypisywany do ciężarówek. A na koniec miesiąca przewoźnik będzie mógł otrzymać pełne dane rozliczeniowe, ułatwiające kontrolę nad wydatkami, czy też odliczanie podatków.

Przykładowy scenariusz wykorzystania całej technologii, rozpisany przez samą firmę Mercedes-Benz, w oficjalnym komunikacie prasowym:

Menedżer floty w centrali przedsiębiorstwa transportowego będzie przydzielał samochodowi ciężarowemu cyfrową kartę paliwową na ekranie portfelu Truck Wallet. Umieszczenie karty paliwowej w portfelu Truck Wallet danego pojazdu spowoduje, że identyfikator Truck-ID pojazdu zostanie powiązany z tą kartą. Operacja ta będzie przebiegała online, zatem menedżer floty będzie miał w każdej chwili dostęp do portfeli Truck Wallet wszystkich ciężarówek. Na trasie, gdy zajdzie potrzeba zatankowania, aplikacja nawigacyjna powiązana z portfelem Truck Wallet wskaże kierowcy najbliższą stację paliw. Gdy kierowca zatwierdzi w systemie wskazaną stację i dojedzie na nią, aplikacja zapyta go o numer wybranego dystrybutora. Po zatankowaniu i odwieszeniu pistoletu wlewowego system firmy Shell prześle do Truck Wallet informację o ilości wlanego paliwa, numerze dystrybutora oraz cenie paliwa. Z kolei Truck Wallet prześle do systemu Shell poziom paliwa w zbiorniku. Jeśli wszystkie dane okażą się zgodne, kierowca w pokładowym systemie nawigacyjnym otrzyma sygnał zatwierdzenia i będzie mógł kontynuować jazdę. Równocześnie firma transportowa otrzyma z Truck Wallet niezbędne dane rozliczeniowe.