OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 10 Październik, 2017

Ciężarówki z autopilotem odśnieżą lotnisko – Frankfurt chce wyeliminować zatrudnianie kierowców

ciezarowka_do_odsniezania_lotniska_arocs

Odśnieżaniem pasów startowych na lotnisku we Frankfurcie zajmą się roboty. A konkretnie będą to zrobotyzowane egzemplarze Mercedesów Arocsów, które trafią do użytku już za niecałe dwa lata.

Niemcy zaprezentowali już to rozwiązanie, pokazując je dziennikarzom z brytyjskiego “Financial Times”. Dokładnie wyjaśniono też dlaczego takie pojazdy powstaną i dlaczego wcale nie będą tak drogie, jak można by się tego spodziewać. I tak na przykład okazuje się, że autopilot stosowany w lotniskowych Arocsach będzie bardzo okrojony. W przeciwieństwie do autopilotów, które chce się wprowadzić do użytku na drogach publicznych, tutaj komputer nie będzie w stanie podejmować żadnych decyzji. Będzie on więc on więc po prostu podążał wyznaczoną trasą, od początku do końca bazując na wyznaczonych mu parametrach.

A skąd ten pomysł, żeby odśnieżać na autopilocie właśnie lotnisko? Zarząd frankfurckiego obiektu tłumaczy, że utrzymywanie pasa startowego w pełnej gotowości jest bardzo uciążliwe. W razie opadów śniegu, pługi muszą natychmiast ruszyć do pracy, robiąc to w kilku egzemplarzach na raz. Oznacza to więc, że przez okrągłą dobę w gotowości musi czuwać cała grupa kierowców. A że nierzadko kierowcy ci całymi dniami nie mają co robić, koszty ich zatrudnienia są niejako marnowane. Dlatego też uznano, że taniej będzie kupić ciężarówki, które poradzą sobie na trasie także bez pomocy człowieka.

Omawiane pojazdy mają trafić do codziennego użytku już w 2019 roku. Jeśli zaś projekt z Frankfurtu okaże się sukcesem, podobne maszyny mamu zobaczyć także na innych lotniskach. Mercedes-Benz twierdzi, że wstępna lista zainteresowanych to aż czterdzieści obiektów!

Film z prezentacją tych ciężarówek zobaczycie tutaj, na łamach “Financial Times”.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. tomek napisał(a):

  Czy to początek końca ery kierowców?

  • PPG napisał(a):

   Oj chyba nie tylko kierowców. Automatyzacja przejmuje wiele zawodów i przejmie jeszcze więcej. W wielu krajach zachodu w mniejszości są już na przykład stacje benzynowe bez obsługi. A to tylko przykład. Nawet na polach pojawiają się traktory jeżdżące po GPS’ie. Za 100 lat to w ogóle się okaże że ludzie nie są potrzebni. Nie wiem do czego to wszystko prowadzić, ale nie wierzę, że wszyscy będą tylko doktorami i inżynierami. Jak się ludzie utrzymają? Z resztą ludziom bez zajęcia będzie odbijać i będą pewno rozpierduchy różnego rodzaju. Mam jednak nadzieję, że nie dożyje czasów, kiedy ludzi na dobre będą zastępować roboty.

   • Rafik napisał(a):

    Tylko ta automatyczna produkcja dla kogo będzie wytwarzała dobra, jak przeciętnego człowieka bez pracy nie będzie stać, by cokolwiek zakupić? Te korpozapędy zdają się zmierzać w niebezpiecznym kierunku. Czyżbyśmy mieli doczekać czasów robokopa i madmaxa??

    • PPG napisał(a):

     Dla tych najbogatszych u koryta. A tych najbogatszych reszta nie będzie obchodzić, z resztą już tak trochę jest. Sam widzisz, że już nawet filmy o tym robią. Ale ludzie nie oglądają tych filmów ze zrozumieniem, zero refleksji, wszyscy pewni siebie. Sam matrix przekonywał że część ludzi będzie walczyć w obronie systemu, który go więzi. Ile osób komentuje tego typu wpisy jako zrzędzenie i bezpodstawne obawy? 🙂

 2. blue napisał(a):

  Na lotnisko może być dobra myśl. Niektórym ciekawa fucha minie ale na drogach to nie prędko jakieś autopiloty. Kierowca z wieloletnim stażem teraz nie raz jak widzi co osobówka zrobi to włosy dęba stają a tu by komputer miał prowadzić i wszystko przewidzieć. W razie śmiertelnego to procesor zapuszkują jak jego jego wina 😉

 3. abcd napisał(a):

  Brawo Niemcy – należy eliminować zbędny balast kosztowy.

 4. Klaus napisał(a):

  I słusznie! Bo z kilometrówki na lotnisku ciężko wyżyć.

 5. El trans napisał(a):

  Marzenia co niektórych ponoszą że zobaczą taki pojazd na drogach.Dostają wzwodu czytając artykuły o autonomicznych pojazdach.Zapewniam że znajda sie chetni ktorzy będa polowac na takie auta!!

 6. grzestato napisał(a):

  Czy ktoś bierze pod uwagę, jak niebezpieczny może być taki samochód po zhakowaniu systemu?! Hakerzy potrafią złamać zabezpieczenia systemów bezpieczeństwa np. Pentagonu, lub wielkich korporacji, więc z tym poradzi sobie pewnie nowicjusz. Wspomniecie moje słowa, jak terroryści użyją takich aut do ataków. I to już niebawem…

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.