Ciężarówka z lnu i żywicy, kierowca na środku, silnik na osi i produkcja od 2022 roku

W tej ciężarówce kierowca będzie miał taki sam widok na obie strony pojazdu. Ma to sprzyjać bezpieczeństwu w ruchu miejskim, ograniczając zakres „martwego pola”. A w jaki sposób zostało to osiągnięte? Kierowca siedzi po prostu na środku, a dodatkowo usadzono go bardzo nisko.

Samochód, o którym mowa, to zupełna nowość. Pojazd nazywa się Volta Zero, pochodzi ze Szwecji i został stworzony głównie z myślą o rynku brytyjskim. Jego produkcja rozpocznie się za dwa lata, właśnie w Wielkiej Brytanii. Odbiorcami mają być kurierzy i pocztowcy, a całą konstrukcję dostosowano do ich miejskich potrzeb.

Volta Zero to pojazd elektryczny o bardzo nowoczesnym układzie. Silnik nie jest połączony z kołami wałem, ale znajduje się bezpośrednio na tylnej osi. Jest wręcz z nią zintegrowany, oszczędzając w ten sposób miejsce i obniżając masę własną. Do tego doszło też nadwozie, które wykonano z materiałów kompozytowych. To specjalnie stworzona mieszanka, bazująca głównie na lnie oraz żywicy. Ma ona być wyjątkowo wytrzymała, a przy tym lekka i ekologiczna w produkcji. Jej wytworzenie wyemituje o 75 proc. mniej CO2, niż wytworzenie włókna szklanego.

Gotowa do pracy, 16-tonowa Volta Zero waży 7400 kilogramów i oferuje 8600 kilogramów ładowności. Pojazd ma przy tym dzienną szoferkę z miejscem dla trzech osób – kierowcą na środku oraz pasażerami po bokach. W zależności od wersji, baterie pozwolą przejechać 150 lub 250 kilometrów na jednym ładowaniu. Nadwozie ma 9,5 metra długości, 3,5 metra wysokości oraz 2,5 metra szerokości, a dostęp do wnętrza odbywa się przez odsuwane drzwi boczne. Na wyposażeniu znajdziemy też pełen zestaw kamer i deskę rozdzielczą bazującą na tabletach.

Pierwszy egzemplarz właśnie został zaprezentowany światu i możecie zobaczyć go na zdjęciach. 12 kolejnych powstanie w przyszłym roku, trafiając do pracy między innymi w DPD. W 2022 roku wystartuje zaś produkcja seryjna, a odbioru doczeka się co najmniej 500 egzemplarzy.