Ciężarówka z autopilotem w formie gotowej do produkcji – prototyp inny niż dotychczas

Dawno nie było niczego o autopilotach. Doniesień w tym temacie stale natomiast przybywa, więc najwyższa pora na jakąś aktualizację. Będzie to dotyczyło ciężarówki z powyższego zdjęcia, zaprezentowanej dzisiaj za oceanem.

To amerykańskie Volvo VNL 760 można w pewnym sensie określić samochodem przełomowym. Dotychczas ciężarówki z autopilotami wyglądały bowiem bardzo prowizorycznie. Przykręcano do nich ramy z radarami, kamery jeździły niemal nieosłonięte, a wszystko to nie przypominało produktów gotowych do sprzedaży. Na nowym prototypie Volvo Autonomous Solutions mamy zaś aerodynamiczne obudowy, część elementów zamknięto w osłonie przeciwsłonecznej i wygląda to po prostu jak wyposażenie seryjne. Autopilot miał też zostać oparty na powszechnie znanych elementach, jak aktywny układ kierowniczy Volvo Dynamic Steering, czy zautomatyzowana skrzynia biegów I-Shift.

Filmowa reklama pojazdu:

Przypomnę, że Volvo Autonomous Solutions to marka stworzona wyłącznie z myślą o sprzedaży zautomatyzowanych ciężarówek. Firmę założono już dwa lata temu, a omawiany powyżej prototyp ma być zapowiedzią jej pierwszego seryjnego produktu. Data oficjalnej premiery pozostaje przy tym nieznana, choć nieoficjalnie mówi się o roku 2023.

Wiadomo też, że firma prowadzi szeroko zakrojone przygotowania. Obecnie opracowuje się między innymi oficjalną mapę amerykańskich korytarzy transportowych, na których zautomatyzowane VNL 760 będzie mogło korzystać z pilota. Obecność takiej mapy ma ułatwić klientom ewentualną decyzję o zakupie, a następnie ułatwić planowanie pracy. Zapowiedziano też, że autopilot ma obsługiwać pełen proces prowadzenia na drogach szybkiego ruchu, a kierowca będzie pełnił w kabinie wyłącznie rolę awaryjną.

Trzeba przy okazji zaznaczyć, żę autopilot nie jest tutaj dziełem samego koncernu Volvo. Urządzenie to stworzono we współpracy z kalifornijską firmą Aurorą, szerzej omawianą w następującym tekście: Producenci ciężarówek lgną do twórców autopilotów, i to jeden koncern za drugim. Poza Volvem, Aurora współpracuje także z koncernem Paccar, czyli właścicielem DAF-a, Peterbilta i Kenwortha. W połowie września właśnie z Peterbiltem przeprowadzono głośny test, zlecony przez firmę FedEx. Zautomatyzowana przez Aurorę ciężarówka przewiozła ładunek przesyłek kurierskich na 800-kilometrowej trasie z Dallas do Houston.

Test z udziałem Peterbilta: