W nawiązaniu do tekstu:
Zaskakująca premiera z Chin – ciągnik siodłowy na alkohol metylowy trafia do seryjnej produkcji
Alkohol metylowy to substancja owiana bardzo złą sławą, za sprawą wypadków z nazwijmy to „branży spożywczej”. Kto spożyje tę sytuację, myląc ją z bardzo podobnie pachnącym alkoholem etylowym, ten może przypłacić to silnym zatruciem, utratą wzroku lub nawet śmiercią. Niemniej metanol ma też wiele przydatnych zastosowań, w przemyśle wykorzystywany jest między innymi jako rozpuszczalnik, a teraz może zostać wykorzystany nawet do zasilania ciężarówek.
Prekursorami w tym zakresie postanowili zostać Chińczycy z koncernu Geely – tego samego, który już od lat jest właścicielem osobowej marki Volvo Cars (podkreślam, tylko tej od aut osobowych). Już trzy lata temu Geely pokazało dalekobieżny ciągnik siodłowy Yuan Cheng M100, który wyposażono w silnik spalinowy zasilany właśnie alkoholem metylowym. Pojazd okrzyknięto wówczas pierwszą tego typu ciężarówką przeznaczoną od produkcji seryjnej. Podkreślano też, że opracowanie takiego pojazdu wymagało aż 17 lat doświadczenia. A teraz metylowe Geely trafiło na testy do Europy.
Próby z udziałem tego pojazdu rozpoczynają się właśnie w Danii, na trasach w okolicach Aalborga. Ciężarówka będzie obsługiwała tamtejszy port morski i promowana jest jako zupełnie nowy sposób na ekologiczny transport. Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że spalanie alkoholu metylowego emituje o 80 procent mniej szkodliwych substancji (tlenków azotu) niż jazda na zwykłym oleju napędowym. Emisję cząstek stałych wyeliminowano niemal do zera, a emisję gazów cieplarnianych można ograniczyć dzięki korzystaniu z alkoholu o ekologicznym pochodzeniu. Nazywa się go e-metanolem i wytwarza w wykorzystaniem prądu z odnawialnych źródeł. W Danii ma już istnieć odpowiednia infrastruktura do takiej produkcji.
Od strony technicznej Geely posiada 12,5-litrowy silnik spalinowy o mocy 460 KM. Posiada też kabinę sypialną o europejskich wymiarach, którą reklamuje się jako spełniającą unijne normy bezpieczeństwa. Samochód spełnił też normy emisji spalin Euro 6, a jego stalowe zbiorniki paliwa mogą zmieścić łącznie 1130 litrów etanolu. Podkreślam tutaj – stalowe, gdyż metanolu nie dałoby się trzymać w zbiornikach z aluminium. Jeśli natomiast chodzi o zasięg, to powinien on być porównywalny z najzwyklejszymi ciężarówkami dieslowskimi.
Zdjęcia z chińskiej premiery w 2019 roku: