Choinki już na ciężarówkach! To drzewo dotrze z opóźnieniem, w związku z kontrolą

Fot. Polizeidirektion Flensburg

Oto bardzo wyraźny sygnał, że Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Pojawiła się pierwsza w tym sezonie informacja o przewozie choinki, przy okazji niosąca też przestrogę dla firm transportowych.

Drzewo z dołączonego zdjęcia stanie na głównym rynku jednej z północnoniemieckich miejscowości. Zanim jednak będzie można je ozdobić, transport będzie musiał zaliczyć obowiązkowy postój, do czasu osiągnięcia zgodności z przepisami. Ciężarówka z choinką została bowiem wczoraj ściągnięta z niemieckiej autostrady A7, po tym jak wspólny patrol policji i BAG stwierdził przekroczenie dopuszczalnej szerokości.

Według dokonanych pomiarów, gałęzie rozkładały się na szerokość 3,5 metra i dlatego też zażądano zezwolenia na transport ponadnormatywny. Niemniej jest bardzo możliwe, że wystarczające byłoby też inne, łatwiejsze rozwiązanie. Mam tutaj na myśli nałożenie specjalnej siatki, która może zawęzić nawet wyjątkowo dorodne drzewo. Przekonaliśmy się o tym w transporcie z 2017 roku, gdy szerokość choinki ograniczono z 9 do 4 metrów: Polski przewoźnik zawiózł papieżowi choinkę – 25-metrowe drzewko miało do przejechania 2650 km