I znowu “chińczyki” w Europie – tym razem to dwa Dongfengi, które sfotografowano w Rotterdamie

Jeśli interesuje Was potencjalny zalew “chińszczyzny” na światowych drogach, mam dla Was kolejną ciekawostkę. Tym razem są to dwie ciężarówki marki Dongfeng, czekające na transport w porcie w Rotterdamie i sfotografowane przez Czytelnika Dawida.

Co Dongfengi robiły w Europie? Ciężarówki były akurat w drodze do domu, po tym jak zaprezentowano je na finale wokółziemskich regat Volvo Ocean Race w Holandii. Ich obecność na imprezie można natomiast wytłumaczyć na dwa sposoby. Po pierwsze, Dongfeng był głównym sponsorem jednej z załóg, płynącej łodzią z poniższego zdjęcia. Po drugie natomiast, trzy lata temu dział produkcji samochodów ciężarowych Donfenga został w 45 proc. procentach wykupiony przez szwedzki koncern Volvo. Volvo zaś, jak sama nazwa wskazuje, to główny organizator regat Volvo Ocean Race.

Jeśli chodzi o same ciężarówki, to mamy tutaj auta z serii KR oraz KX. Dongfeng KR to pojazd typowo dystrybucyjny, podczas KX to natomiast najnowszy i największy model tego producenta. Wyposaża się go w maksymalnie 480-konny silnik marki Cummins, zgodny z normami Euro 4 lub Euro 5. Co też ciekawe, samochód korzysta z europejskiej skrzyni biegów marki ZF. Jest to zautomatyzowana przekładnia typu AS-Tronic. Więcej na temat modelu KX możecie przeczytać tutaj.

A oto fotografia wnętrza Dongfenga KX, pochodząca z oficjalnych materiałów marketingowych producenta. Swoją drogą, wyobrażacie sobie, że jakiś europejski producent opublikował reklamowe zdjęcie z “tuningowym” pokrowcem na kierownicę i krzywo dociętym dywanem na podłodze?