Jeśli dalekobieżny transport naprawdę ma zostać oparty na ciężarówkach elektrycznych, po prostu konieczne są przełomowe zmiany w konstrukcji baterii. Trudno sobie bowiem wyobrazić dalekobieżną trasę na dzisiejszym poziomie rozwoju, gdzie elektryczny ciągnik musi ważyć jakieś 15 ton, by zaoferować 600 kilometrów bezpiecznego zasięgu. To natomiast prowadzi nas do ubiegłotygodniowej premiery z Chin, mogącej być jednym z takich przełomów.
W połowie września firma CATL – wiodący chiński producent baterii – ogłosiła opracowanie nowego typu akumulatorów trakcyjnych dla samochodów. Nosi on nazwę MTB, co jest skrótem od „Module to Bracket”, czyli „Moduł do Wspornika”. W tej nazwie kryje się też wyjaśnienie całej nowości, jako że moduły baterii MTB mają być pozbawione konwencjonalnych obudów z wewnętrznymi, stalowymi stelażami. Zamiast tego moduły MTB można montować tuż obok siebie, grupując je w jednej wielkiej obudowie, przy użyciu wspomnianych już wsporników.
Co taka zmiana oznacza w praktyce? Jak wylicza producent, rezygnacja z klasycznych obudów i stalowych stelaży pozwoliła ograniczyć masę baterii o 10 procent, a więc w praktyce o nawet kilkaset kilogramów. Nowe baterie mają być też o 20 procent bardziej wydajne i 30 procent mniejsze od dotychczasowych, umożliwiając zwiększenie zasięgu lub montaż na znacznie mniejszych pojazdach. Jednocześnie technologia MTB ma zapewniać o 300 procent lepszą izolację termiczną, co w praktyce oznacza, że zasięg elektrycznych ciężarówek zwiększy się zimą o nawet 50 procent.
Jak wiadomo, chiński producenci działają zgodnie z dewizą „wczoraj zaprojektowaliśmy, dzisiaj wyprodukowaliśmy, jutro możemy sprzedawać”. Dlatego też wynalazek CATL już wkrótce powinien wyjechać na drogi. Ma on trafić na pokład ciężarówek chińskiej marki Sany, z którą oficjalnie związano już w tym zakresie współpracę. To też może oznaczać, że wkrótce baterie MTB dotrą i do Polski, jako że Sany urządzało już ostatnio w Polsce testy, a nawet uzyskało unijną homologację. Więcej na ten temat: Chińska ciężarówka gotowa do sprzedaży w Polsce – unijna homologacja oraz testy