Chińska ciężarówka gotowa do sprzedaży w Polsce – unijna homologacja oraz testy

Fot. Cemex

Masowa sprzedaż chińskich ciężarówek była dotychczas w Unii Europejskiej niemożliwa. Ich producentom brakowało odpowiednich homologacji, dających powszechny dostęp do naszego rynek. Teraz jednak zaczyna się to zmieniać, za sprawą ciężarówek elektrycznych.

Niecałe trzy miesiące temu Chińczycy poinformowali o zdobyciu całopojazdowej homologacji europejskiej WVTA dla elektrycznych ciągników siodłowych SAIC Hongyan H6. Tym samym te bardzo ciekawe pojazdy – wyposażone w system wymiennych baterii oraz kabiny z koncernu Iveco – zostały tym samym dopuszczone do europejskiej sprzedaży. W ubiegłym tygodniu wydano zaś drugą tego typu decyzję, tym razem dla elektrycznej ciężarówki budowlanej. Jest to czteroosiowa betonomieszarka na podwoziu chińskiej marki Sany, wyposażona w zabudowę niemieckiego Putzmeistera.

By uzyskać homologację WVTA, betonomieszarka musiała przejść niemal 80 różnych testów. Były to europejskie badania między innymi w zakresie bezpieczeństwa, emisji hałasu, wykonania podzespołów elektronicznych, czy ogólnej wytrzymałości. Konieczne było też odpowiednie wyposażenie pojazdu, na przykład w automatyczny hamulec awaryjny z przednim radarem. Sami Chińczycy przyznają, że to jedne z najbardziej restrykcyjnych wymagań, z jakimi dotychczas spotkali się w eksporcie samochodów ciężarowych.

Skoro postanowiono takie wymagania spełnić, Chińczycy muszą dostrzegać duży potencjał w sprzedaży elektrycznych betonomieszarek na europejskim rynku. Co więcej, może się okazać, że ich produkty bardzo szybko trafią w ręce polskich kierowców. Sany oraz Putzmeister mają już bowiem za sobą testy przeprowadzone w naszym kraju, przy współpracy z firmą Cemex. Pojazd taki jak prezentowany – wyjątkowo dopuszczony do europejskiego ruchu, w pojedynczym egzemplarzu – jeździł w maju po Pruszkowie i Warszawie, obsługując po 5-6 kursów dziennie. Nadal pozostaje on też na naszym kontynencie, 

Na koniec kilka informacji technicznych. Omawiana betonomieszarka to pojazd o napędzie całkowicie akumulatorowym, zarówno w kwestii podwozia, jak i zabudowy. Maksymalny zasięg pojazdu ma wynosić 180 kilometrów, moc silnika to 428 KM, napęd przekazywany jest w układzie 8×4, a maksymalny moment obrotowy wynosi 2400 Nm. Łączna pojemność akumulatorów wynosi 350 kWh, a 80-procentowe ładowanie – przy użyciu przenośnej ładowarki – powinno zamknąć się w około osiem godzin. Pojemność zabudowy Putzmeister to standardowe 9 m3, a DMC w polskich warunkach wynosiło 34 tony. Masa własna niestety nie została publicznie podana.