Ceny LNG wracają do poziomu z lata 2021 roku – czerwiec może być bardzo tani

Ceny gazu ziemnego dla ciężarówek są zwykle aktualizowane w cyklach miesięcznych. Maj rozpoczął się przy tym podobną sytuacją jak w kwietniu, a więc LNG znowu potaniało, mając cenę porównywalną z olejem napędowym. Co natomiast przyniesie pod tym względem czerwiec? W tej kwestii właśnie pojawiły się wyjątkowo pozytywne zapowiedzi.

Jak podaje agencja „Bloomberg”, kontraktowe ceny LNG właśnie spadły do najniższego poziomu od lipca 2021 roku. Gazowe paliwo będzie więc wyraźnie tańsze niż przed wybuchem wojny na Ukrainie. Co więcej, wśród inwestorów nadal nie widać wzmożonych zakupów i szybkiego wypełniania magazynów. Eksperci najwyraźniej wychodzą więc z założenia, że kolejne miesiące mogą przynieść jeszcze większe obniżki. Wszystko zaś dlatego, że europejski popyt na gaz ziemny wszedł na wyjątkowo niski poziom.

Przy okazji dodam, że przewoźnikom posiadającym ciężarówki na LNG pozostało jeszcze ostatnie końcowe sześć i pół miesiąca zwolnienia z niemieckich opłat drogowych. Co natomiast wydarzy się na początku 2024 roku, gdy w Niemczech wejdzie w życie nowy cennik? Według wstępnych zapowiedzi niemieckiego rządu, opłaty dla gazowych ciężarówek powrócą, choć mogą być objęte pewną ulgą w stosunku do pojazdów z silnikami diesla, z uwagi na nieco mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Jak jednak duża może być ta ulga – czy będzie to kilka, czy może kilkanaście procent – tego jeszcze nie wiadomo.