Bezkompromisowy samochód polskiej produkcji – 10-tonowy Funter 4×4 z silnikiem marki Cummins

Przemysłowy Instytut Motoyzacyjny, wspólnie z firmą Drabpol, zaprezentował polski samochód użytkowy, łączący w sobie cechy bezkompromisowej „terenówki” oraz lekkiego auta ciężarowego. Pojazd ten ma być propozycją do pracy w ekstremalnych warunkach, dostępną zarówno w wersji towarowej, jak i w opracowywanym właśnie wariancie osobowym.

Funter 4×4, bo tak nazywa się ten samochód, ma aż 10 ton DMC, a przy tym 7 ton masy własnej. Na ciężar też składa się między innymi niezależne zawieszenie na obu osiach, system skrętu wszystkich czterech kół, układ umożliwiający hamowanie wybranymi kołami, rama wzorowana na pojazdach wyczynowych oraz opony w imponującym rozmiarze 455/70 R24. Szerokość nadwozia to aż 245 centymetrów, wysokość przekracza 2 metry, natomiast prześwit wynosi od 50 do 60 centymetrów. Warto też wspomnieć, że kabina tej nietypowej konstrukcji jest opancerzona, czyniąc Funtera propozycją także dla służb mundurowych.

Napęd opisywanego pojazdu zapewnia silnik znany chociażby z amerykańskich pickupów marki Ram. Jest to 6,7-litrowy turbodiesel, produkowany przez firmę Cummins i rozwijający maksymalnie 286 KM. W parze z tak potężnym motorem pracuje w pełni automatyczna skrzynia biegów, przygotowana przez firmę Allison.

funter_4x4_pimot