OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 22 Październik, 2017

Automatyczne hamowanie przed prawdziwym pieszym, czyli pokaz systemów od Mercedesa

mercedes_pokaz_systemow_bezpieczenstwa_01

O tym teście będę poniżej wspominał:

Mercedes-Benz Actros 1851 z Sideguard Assist oraz ABA 4


Poniższy tekst będziecie mogli potraktować jako uzupełnienie testu z końca lata (dostępnego tutaj). Będzie to bowiem ciąg dalszy prezentacji najnowszych systemów bezpieczeństwa marki Mercedes-Benz. Z tą jednak różnicą, że tym razem widziałem te systemy w ekstremalnych warunkach, w czasie działania na specjalnie przygotowanym torze. Jeśli więc jesteście ciekawi, czy hamulec awaryjny naprawdę może wyhamować przed pieszym, i to prawdziwym, a nie jakąś makietą, zapraszam do lektury.

W nowo otwartym ośrodku doskonalenia jazdy, przygotowanym pod Mszczonowem przez rajdowca Tomasza Kuchara, Mercedes-Benz zebrał swoje najnowocześniejsze samochody ciężarowe. Wszystko po to, żeby pokazać działanie elektroniki w sytuacjach, których raczej nie chcielibyśmy doświadczyć na drodze. Główną rolę grał natomiast system Active Brake Assist czwartej generacji (ABA 4) o którym opowiadałem właśnie we wspomnianym teście żółtego Actrosa 1851.

mercedes_pokaz_systemow_bezpieczenstwa_05

Jak wyglądało działanie tego systemu w ekstremalnych sytuacjach? Po pierwsze, Mercedes ustawił na torze niewielką poduszkę, mająca uświadomić jak niewielki obiekt mogą wykryć radary. Następnie zaś ciężarówka rozpędzała się i wykonywała awaryjne hamowanie, stając dokładnie przed poduszką. Wrażenia? Co zwróciło moją uwagę, to nadspodziewanie łagodny początek tego hamowania i płynne zwiększanie jego siły. Jak tłumaczyli pracownicy Mercedesa – jest możliwe jest dzięki bardzo dużemu zasięgowi radaru. Dla przykładu, jakiś węższy obiekt, jak na przykład motocykl, radar wykryje już z odległości 160 metrów.

Wszystko to jednak nic w porównaniu z próbą z udziałem pieszego. Tutaj okazało się, że dla Mercedesa pracuje dwóch instruktorów bezpiecznej jazdy, którzy naprawdę doskonale sobie ufają. Jak się to obawiało? Jeden z nich, na moich oczach, kilkanaście razy wtargnął przed ciężarówkę kierowaną przez swojego kolegę. Wo wtargnął pieszo, bez żadnych zabezpieczeń, a co najważniejsze – włos nie spadł mu z głowy! To więc dowód na to, że ABA 4 naprawdę może wykryć pieszego i awaryjnie się przed nim zatrzymać. Choć oczywiście w tym przypadku nie ma mowy o żadnych łagodnych początkach. Poniżej widać bowiem, że ciężarówka hamuje bardzo gwałtownie, z pełną siłą. A muszę zaznaczyć, że nagrania te były wykonywane przy prędkości zaledwie 25 km/h. Dla porównania, najwyższa możliwa prędkość, przy której działa rozpoznawanie pieszego, to aż 50 km/h, a maksymalny zasięg działania radaru to 70 metrów.

To się nazywa zaufanie do kolegi z pracy:


Co poza tym? Pozostałe systemy zaprezentowane przez Mercedesa to już rozwiązania dobrze znane i powszechnie stosowane w transporcie. Mowa tutaj między innymi o systemie automatycznego utrzymywania odstępu od poprzedzającego pojazdu (ACC) i automatycznego ruszania po kilkusekundowym postoju. Instruktorzy pokazali też funkcję, której nie przewiduje oficjalna instrukcja. Co zrobić, jeśli samochód przed Wami zatrzyma się na więcej niż kilka sekund, a przed zatrzymaniem korzystaliście z ACC? Możecie ponownie wprawić swój samochód w ruch, bez użycia pedałów, poprzez wciśnięcie klawisza “-” (minus) na kierownicy. Ciężarówka zacznie wówczas dążyć to poprzedniej prędkości ustawionej na tempomacie, kontynuując automatyczne utrzymywanie odstępu. Może być to więc bardzo wygodny sposób na podjeżdżanie w długich korkach.

Do tego doszła podwójna prezentacja systemu ESP – w postaci slalomu po płycie poślizgowej oraz jazdy samym ciągnikiem po mokrym okręgu, z włączonym lub wyłączonym ESP. Jak wyglądał ten drugi scenariusz, oczywiście łatwo się domyślać. Nieopodal było też stanowisko z Arocsem 8×8, wyposażonym we wzmocniony układ wspomagania oraz turbosprzęgło z retarderem. Co to oznacza w praktyce? Kierownicą kręciło się tutaj lekko niczym we Fiacie Panda, a ruszanie na wzniesieniu było tak gładkie, jak z starym amerykańskim krążowniku szos, z klasycznym automatem. Retarder zachwycał się zaś o tyle, że pozwalał zahamować wywrotkę nawet przy 20-30 km/h, bez używania hamulca zasadniczego.

mercedes_pokaz_systemow_bezpieczenstwa_04 mercedes_pokaz_systemow_bezpieczenstwa_03

Co dalej? Przy pomocy wspomnianej poduszki Mercedes pokazywał działanie systemu obserwowania martwego pola Sideguard Assist, o którym też już kiedyś sporo pisałem. Na torze terenowym pokazywano zaś jak doskonała trakcją dysponuje Unimog i jak działa Mercedes-Benz Actros z hydraulicznym napędem przedniej osi “HAD” . Co to takiego? Mowa o niewielkich silnikach hydraulicznych w przednich piastach, napędzających przód przy niewystarczającej trakcji osi tylnej. W porównaniu z klasycznym 4×4, układ ten pozwala zaoszczędzić pół tony masy własnej i ogranicza zużycie paliwa na asfalcie, dając się po prostu wyłączyć. W terenie HAD jest natomiast na tyle sprawny, że pozwalał na przykład cofać nieobciążonym ciągnikiem po grząskim terenie.

Drift Actrosem – próbowałem, polecam 😉 Swoją drogą nie sądziłem, że Actros, jako ciężarówka o bardzo miękkim zawieszeniu i bardzo mocno wspomaganym układzie kierowniczym, da się tak dobrze kontrolować w poślizgu.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 11 komentarzy

 1. barrtek napisał(a):

  Tego mercedesa z pierwszego zdjęcia miałem okazję przyprowadzić od producenta zabudowy, z przyczepą już na pusto nie powalał osiągami, a co dopiero by było gdyby go załadować…

 2. Casp napisał(a):

  No to jestem ciekaw co się stanie jak na autostradzie, wiosce na śliskiej nawierzchni auto tak zachamuje…nie raz mi tak daf zrobił ale odpuścił na moje szczęście.
  Do tragedii nie wiele trzeba….

 3. zygmunt55 napisał(a):

  a na sliskim do rowu 🙂

 4. tomasz napisał(a):

  bardzo dużo zaufania miał ten co wszedł przed zderzak tego actrosa. tym bardziej ,ze przy prezentacji asystenta hamowania na lotnisku w warszawie Bemowie actros mp3 wkarowal w nowego mercedesa e-klasa .actros zrobil z limuzyny e klasy hatchbacka.

 5. tomasz napisał(a):

  to samo co na Bemowie tylko ze mp4 i refleks kierowcy oszczedzil osobowke
  https://www.youtube.com/watch?v=PQvC1eWYg6c

 6. tomasz napisał(a):

  https://www.youtube.com/watch?v=o9O-aejD0vI
  taki actros zrobil by z tego faceta mokra plame

 7. krcr napisał(a):

  Muszę przyznać – statysta od hamowania miał jaja jak bochenek chleba z Lidla po tygodniu…

 8. men napisał(a):

  za jaja to on się trzymał i bardzo mocno je ściskał jedyne co chciał uchronić w razie czego jakby gwiazda nie wychamowała hehehe

 9. Actros napisał(a):

  Nie tak do końca jest to bezpieczne. W MP4 staje dęba nawet gdy zbliża się do wiadukty. Nic nie pomaga,nawet jak dodaję gazu zero efektu. Już trzy razy mi się tak zachował. Na moje szczęście żaden duży nie jechał za mną.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.