Bardzo atrakcyjny Mercedes Arocs do prac kanalizacyjnych, czyli jak oczyścić ściek i pojechać na zlot

mercedes_arocs_3236_kanalizacja_2

Bardzo atrakcyjnie wyglądająca ciężarówka do czyszczenia kanalizacji – brzmi to jak coś po prostu nieistniejącego. Prawda jest jednak taka, że przy odrobinie chęci każdy samochód ciężarowy może wyglądać atrakcyjnie i dotyczy to także specjalistycznych maszyn do naprawdę brudnej roboty. Mam nawet przykład, który tej tezy dowiedzie, mianowicie Mercedesa Arocsa 3236 z brytyjskiej firmy Dalrod, dla której takie temat jak asenizacja i płynne nieczystości nie mają tajemnic.

Po pierwsze, uwagę przyciąga już sama konfiguracja pojazdu. Czteroosiowe, wysoko zawieszone podwozie i kabina sypialna z tzw. „globem” to przecież rzecz naprawdę rzadko spotykane połączenie. Dalrod zdecydował się natomiast właśnie na takie połączenie, łącząc układ osi 8×4 z szoferką StreamSpace. Co więcej, całość, włącznie z zabudową i dolnymi partiami kabiny, pokryto atrakcyjnym lakierem, na dachu montując jeszcze ramę Kelsa z dalekosiężnymi reflektorami, atrakcyjną belkę świetlną oraz pneumatyczne trąby. W ten sposób powstał pojazd, którym po kilku godzinach polerowania bez żadnego wstydu można wybrać się na lokalny zlot ciężarówek, sprawnie przyciągając wzrok miłośników ciężkich pojazdów.

mercedes_arocs_3236_kanalizacja_1

Wygląd nie jest tutaj jednak najważniejszy, gdyż liczy się przede wszystkim dopasowanie do nietypowego charakteru pracy. I tak po raz kolejny przechodzimy do niecodzienności konfiguracji pojazdu, który napędza stosunkowo słaby silnik o mocy tylko 360 KM przy pojemności 10,7 litra – w czteroosiowych pojazdach tego typu jednostki nie trafiają się często. Dalrod sięgnął ponadto po ręczną, 16-biegową skrzynię biegów, która w najnowszym Arocsie jest wyposażeniem opcjonalnym, podczas gdy w standardzie wkładany jest „automat”. Powód? Wynikało to z konieczności dostosowania napędu do przystawki mocy, która zasila zabudowę. No właśnie, tej ostatniej też należy się kilka słów – wyprodukowała ją firma Whale Tankers, instalując na pojeździe zbiornik na 18 tys. litrów odpadów, a także 1100 litrów wody czystej.

Na koniec jeszcze jedno zdanie, które zapewne wyjaśni atrakcyjny wygląd pojazdu – będzie nim jeździł wnuk właściciela Dalrod, 20-letni Dan, który pracuje w firmie od czterech lat, z czego dwa lata przejeździł już na swoich ukochanych ciężarówkach.

mercedes_arocs_3236_kanalizacja_3

Zdjęcia: MB UK