Akcja Truck-Bus gostyńskiej policji oraz ITD, czyli rekordzista w ciężarówce z ośmioma mandatami

Jak pisałem w TYM artykule, kontrolowanie pojazdów użytkowych jest w Polsce wyjątkowo częste i na 1000 aut dostawczych i ciężarowych przypada u nas jakieś 935 kontroli. Przykład? Ostatnie działania gostyńskiej drogówki, która razem z inspektorami ITD prowadziła działania Truck-Bus. Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców, przewożone ładunki i oczywiście dokumenty. Podczas akcji skontrolowanych zostało 30 ciężarówek. Policyjny komunikat czeka poniżej:

W dniach 8 i 9 października br. na drogach powiatu gostyńskiego, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu prowadzili działania pod nazwą Truck – Bus. Do akcji przyłączyli się inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Dzięki współpracy Policji i ITD możliwe było skontrolowanie większej ilości pojazdów, a co za tym idzie wyeliminowanie z ruchu ciężarówek niesprawnych technicznie.

Funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny pojazdów, przewożony ładunek, czas pracy i postoju kierowców, trzeźwość, a także posiadane przez nich uprawnienia do prowadzenia określonych rodzajów pojazdów.

W trakcie działań patrole przeprowadziły 30 kontroli pojazdów. W osiemnastu przypadkach z powodu ich złego stanu technicznego zostały zatrzymane dowody rejestracyjne. Ponadto funkcjonariusze nałożyli 37 mandatów karnych i sporządzili jedną decyzję administracyjną za brak legalizacji urządzenia rejestrującego czas pracy kierowcy, co skutkuje grzywną w kwocie 1 tysiąca złotych.

Najwięcej ujawnionych wykroczeń dotyczyło czasu pracy kierowców i stanu technicznego ciężarówek. Trzy z kontrolowanych pojazdów miały niesprawny układ hamulcowy, a jeden niesprawny układ kierowniczy. Pozostałe nieprawidłowości związane były z ogumieniem i oświetleniem pojazdów, oraz brakiem aktualnych badań technicznych.

Najwięcej wykroczeń związanych z transportem drogowym dopuścił się, 47-letni kierowca ciężarowego Mercedesa. Mężczyzna otrzymał 8 mandatów karnych na łączną kwotę 2700 złotych oraz stracił dowód rejestracyjny za stan techniczny ciężarówki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu