OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 10 Lipiec, 2018

Actrosy z silnikami OM 501 mogą nie spełniać norm Euro 5 – wykryto problem z oprogramowaniem

Mercedes-Benz wstrzymał produkcję silnika OM 501. Mowa tutaj o 12-litrowej jednostce V6, przez lata stanowiącej podstawowy napęd modelu Actros.

W Europie OM 501 przestano oferować już w 2013 roku. Wówczas Actros MP3 został zastąpiony przez bieżący model, wyposażony w silnik Euro 6 nowej generacji. Nie zmienia to jednak faktu, że OM 501 nadal było wytwarzane. Utrzymano je na tych rynkach, w których czwarta generacja Actrosa nie została zaprezentowana. Mowa chociażby o wybranych krajach Afryki lub Bliskiego Wschodu.

Teraz jednak OM 501 zostanie wycofane z produkcji, przynajmniej tymczasowo. Wcale nie chodzi jednak o to, że Mercedes uznał tę jednostkę za przestarzałą. Produkcja po prostu musi zostać wstrzymana, jako że widlasty silnik może stać się przedmiotem kolejnej afery ekologicznej.

O problemach ze spełnieniem ekologicznych wymagań poinformował sam Mercedes, w oparciu o swoje wewnętrzne testy. Wyjawiono, że część silników OM 501 nie spełnia norm Euro 5, choć teoretycznie powinno osiągnąć je bez żadnego problemu. Jest to wina oprogramowania, które w pewnych warunkach wstrzymuje podawanie płynu AdBlue. Dzieje się to na przykład w sytuacji, gdy do ciężarówki zatankujemy olej napędowy ze zbyt duża domieszką biokomponentów.

Co będzie dalej z silnikiem OM 501? Mercedes-Benz ma zbadać problem i sprawdzić, czy istnieje dla niego jakieś sensowne rozwiązanie. Jeśli natomiast będzie to rozwiązanie zbyt kosztowne, prawdopodobnie OM 501 na dobre zniknie z produkcji. Pozostaje też pytanie, czy posiadacze europejskich Actrosów sprzed 2013 roku nie będą mieli z tego tytułu żadnych problemów?

milionowy_mercedes_actros

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 1 komentarz

  1. Dawid 2 napisał(a):

    Amerykę odkryli, jeździłem actrosem mp3 że sprawnym układem adblue…zależało od paliwa,nieraz zbiornik wystarczył na ponad 10 tyś km, a nieraz brał normalnie i po 4-5 tyś trzeba było zatankować 🙂

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.