Actros L wjechał pod wiadukt z zakazem powyżej 3 metrów – kary dla aż 2 osób

Fot. KMP Katowice

Na ulicy granicznej w Katowicach znajduje się bardzo niski wiadukt kolejowy. Oznaczono go zakazem ruchu dla pojazdów wyższych niż 3 metry, więc nawet zakładając zaniżenie wartości na znaku, które przepisowo powinno wynosić 50 centymetrów, nie ma możliwości przejechania tam pełnowymiarowym zestawem. Jak natomiast może skończyć się taka nieudana próba, to dobitnie pokazuje powyższe zdjęcie.

66-letni kierowca z Turcji, prowadzący nowego Mercedesa Actros L uderzył w wiadukt minionej nocy, około godziny 3. Zrobił to z na tyle duża prędkością, że pełnowymiarowy, chłodniczy zestaw wbił się pod przeprawę aż do tylnego zwisu naczepy. Całe podwyższenie dachu w ciągniku po prostu przestało przy tym istnieć, a przednia szyba została wręcz pozbawiona górnej krawędzi. Kierowca sam też znalazł się w bezpośrednim zagrożeniu i po przyjeździe służb ratunkowych został zabrany do szpitala.

Fot. KMP Katowice

Na szczęście badania 66-latka potwierdziły brak poważnych obrażeń. Mężczyzna został za to ukarany mandatem za spowodowanie kolizji, wyliczonym na 1,1 tys. złotych oraz 10 punktów karnych. Wszystko wywołało też długotrwałą akcję ratunkową, trwającą jeszcze do dzisiejszego południa i wymagającą uprzedniego przeładowania towaru. W tym celu na miejsce ściągnięto więc kolejny, również chłodniczy zestaw, który ustawił się tyłem do uszkodzonej naczepy.

Tutaj pojawia się też informacja o planach ukarania kolejnego kierowcy. Jak bowiem podaje Komenda Miejska Policji w Katowicach, gdy kierowca drugiego zestawu podstawiał się na przeładunek, musząc zjechać tyłem ze skrzyżowania, jego ciężarówka zahaczyła o sygnalizator świetlny. Dlatego też mężczyzna został oskarżony o spowodowanie kolizji. To jednak wydaje mi się dosyć kontrowersyjne. Skoro bowiem do sytuacji tej doszło w szczególnych warunkach, w ramach usuwania skutków wcześniejszego zdarzenia i wjeżdżania tyłem w drogę jednokierunkową, to służby powinny chyba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tych manewrów?

Ostatnie skrzyżowanie przed miejscem zdarzenia:

Ustawienie pojazdów na przeładunku (źródło: TVS):