Na A4 policja zatrzymywała ciężarówki i szukała lodu na naczepach – czy w końcu powstaną rampy?

Komisariat Autostradowy Policji w Krakowie, działający na małopolskim odcinku autostrady A4, opublikował zdjęcia z kontroli dachów w samochodach ciężarowych. Widać tutaj jak policjanci wykorzystują “lusterka inspekcyjne”, by zweryfikować obecność lodu lub śniegu.

W swoim komunikacie z minionego czwartku, funkcjonariusze podali między innymi podstawy prawne, a także wymienili możliwe kwoty mandatów. Co natomiast mnie osobiście rozbawiło, to opis wspomnianych lusterek. Mają one umożliwiać obserwację “miejsc trudno dostępnych”. Kiedy więc policjant ma zajrzeć na dach naczepy, automatycznie jest to “miejsce trudno dostępne”. Kiedy natomiast dachem ma zająć się kierowca, po prostu oczekuje się, że wejdzie na górę i usunie lód.

Omawiany komunikat możecie zamieszczę poniżej, lecz zanim do niego przejdziemy, mam jeszcze pewną wiadomość. Problemem braku jakichkolwiek ramp do ośnieżania zainteresowała się Fundacja Kultury Bezpieczeństwa. Jeszcze dzisiaj jej przedstawiciele będą rozmawiali z organizacją Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, która ma w naszym kraju naprawdę niemałe możliwości. Wszystko zaś po to, by w końcu rozpocząć budowę większej ilość podestów do odśnieżania.

Przy okazji Fundacja Kultury Bezpieczeństwa przygotowała też ankietę, która może pomóc jej w przedstawieniu swoich postulatów. Ankietę tę można wypełnić tutaj i jest ona przeznaczona do wszystkich użytkowników dróg.

Komunikat oraz zdjęcia opublikowane przez policję:

W związku z intensywnymi opadami śniegu oraz w trosce o poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie podjęli działania polegające na wzmożonych kontrolach samochodów ciężarowych pod kątem należytego przygotowania ich do jazdy, a w szczególności stanu odśnieżenia naczep. Podczas kontroli wykorzystywane były lusterka inspekcyjne, które ułatwiają obserwację miejsc trudno dostępnych dzięki teleskopowym ramionom osadzonym na ruchomym przegubie.

W myśl art. 66 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dn. 20 czerwca 1997 r. pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Nie przestrzeganie wyżej wymienionego przepisu na podstawie art. 86 § 1 KW zagrożone jest karą grzywny w kwocie od 20 do 500 zł oraz 6 punktami karnymi.

Trzeba zaznaczyć, że działania funkcjonariuszy Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie mają na celu nie tylko ujawnianie zaśnieżonych naczep samochodów ciężarowych ale również pełnią rolę prewencyjną, tj. uświadamianie kierującym niebezpieczeństw, które mogą ze sobą nieść spadające z rozpędzonego samochodu ciężarowego połacie śniegu i bryły lodu.