71 tys. miejsc parkingowych na 94 tys. pojazdów – statystyki z Niemiec, podobno i tak zaniżone

W Niemczech dokonano bardzo nieprzyjemnego podsumowania. Tamtejszy Instytut Badań Drogowych, w skrócie znany jako BASt, wydał raport dotyczący braku miejsc parkingowych dla ciężarówek przy niemieckich autostradach.

Raport bazuje na danych z 2018 roku i zawiera bardzo konkretną cyfrę. Mianowicie instytut BASt wyliczył, że dwa lata temu na niemieckich drogach brakowało 23 347 miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych. Miejsc było bowiem niecałe 71 tys., podczas gdy średnio, każdej nocy, parkingu na dobowy postój szukali kierowcy 94 tys. pojazdów.

Brak ponad 23 tys. miejsc to naprawdę sporo. Co jednak ciekawe, już pojawiły się głosy, że raport BASt daleki jest od rzeczywistości. Szczególną krytykę poczyniła organizacja BGL, zrzeszająca niemieckie firmy transportowe. Przygotowała ona swój własny raport, mówiący o braku co najmniej 30, a być może nawet 35 tys. miejsc.

W przyszłości ma też być jeszcze gorzej. Owszem, Niemcy mają budżet 400 milionów euro, który chcą przeznaczyć na parkingi w ciągu czterech lat. Rozwijają też ideę parkowania kolumnowego. Problem jednak w tym, że ruch na niemieckich drogach stale przybiera na sile. Pokrycie dotychczasowych potrzeb stworzy więc kolejny problem już za kilka lat.

Przy okazji, skoro już jesteśmy w tym temacie, przypominam tekst oraz apel do kierowców dotyczący parkowania kolumnowego. Znajdziecie go pod następującym linkiem: Parkowanie kolumnowe: kierowcy podają fikcyjne dane i blokują inne ciężarówki