5000 zł kary i 18 punktów dla kierowcy ciężarówki – naczepa zniszczyła mur kościoła

Fot. Mazowiecka Policja

Mandat w wysokości średniego wynagrodzenia miesięcznego netto, a do tego punkty karne w ilości niemal wyczerpującej limit – tak poważne następstwa zastosowano wobec kierowcy ciężarówki, który niewłaściwie wybrał drogę i w czasie zawracania zestawem z naczepą uszkodził murowane ogrodzenie zabytkowego kościoła.

Do zdarzenia doszło w Ciechanowie, na ulicy Ściegiennego. Końcowy fragment drogi ma tam „ślepy” charakter, kończy się na przykościelnym placu i objęty jest zakazem ruchu, z wyjątkiem dla służb miejskich, mieszkańców lub uczestników uroczystości kościelnych. I to właśnie tam wjechał 57-letni warszawianin, prowadzący ciągnik siodłowy z naczepą.

Gdy prowadzący Scanię zdał sobie sprawę z popełnionego błędu, próbował wykonać pod kościołem manewr zawracania. Naczepa zahaczyła jednak o mur otaczający kościół, niszcząc go na długości około 4 metrów. Dlatego też na miejsce wezwano policję, która oskarżyła kierowcę o złamanie zakazu ruchu, a w efekcie też spowodowanie kolizji z murem.

Na szczęście żadna osoba nie została ranna, a kierowca ciężarówki okazał się być w pełni trzeźwy. Niemniej policja zdecydowała się na wyjątkowo wysoką karę, porównywalną z mandatami za najcięższe wykroczenia drogowe, jak chociażby wyprzedzanie zupełnie na ślepo. Był to bowiem mandat na 5 tys. złotych oraz 18 punktów karnych (z 24 możliwych).

Na tę ulicę wjechała ciężarówka:

Tak brzmi oficjalny komunikat KPP w Ciechanowie, z 10 października:

Wczoraj po południu do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. Ściegiennego w Ciechanowie. Jak ustalili interweniujący policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, 57-letni kierujący ciężarową scanią z naczepą nie zastosował się do znaku B-1. Następnie podczas zawracania uderzył naczepą w ogrodzenie zabytkowego kościoła. Uszkodzenia muru powstały na długości około 4 metrów. Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli na kierowcę scanii mandaty karne w kwocie 5000 zł. Na jego konto kierowcy wpłynęło 18 punktów karnych. 57-letni warszawianin był trzeźwy.

Apelujemy o ostrożność na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pośpiech, zbyt szybka jazda i brak ostrożności – to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Każdy wypadek, kolizja to suma różnych zdarzeń. Wielu z nich można uniknąć. Dlatego kierujmy się rozsądkiem. To hasło powinno przyświecać każdemu uczestnikowi ruchu drogowego.