420-konna Scania z nagrodą za zużycie paliwa, krótszy DAF z nagrodą za kabinę

Scania ogłosiła zwycięstwo w teście porównawczym European Truck Challenge. Model 420R Super miał wykazać się tam najniższym zużyciem paliwa, spalając o 4,9 procenta mniej niż najlepszy z konkurentów. Kto natomiast organizuje ten test i na jakich zasadach? To postanowiłem wyjaśnić poniżej.

Pod hasłem European Truck Challenge kryje się przedsięwzięcie organizowane od 2009 roku przez „Truck and Trailer Welt”, czy jeden z niemieckich magazynów branżowych. W roli wsparcia występują też mniejsze media branżowe z Austrii, Szwajcarii oraz Danii, a nawet niemiecki dziennik ogólnoinformacyjny „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Testowa trasa to około 100-kilometrowy odcinek niemieckiej autostrady A7, położony między miastami Bockenem oraz Kassel i przewidujący liczne wzniesienia. Próby odbywają się tam w normalnym ruchu, co z jednej ma skutkować bardziej realnym zużyciem paliwa, choć z drugiej tworzy też zależność od warunków występujących na drodze.

Niemieccy dziennikarze zapraszają do udziału w porównaniach wszystkie wiodące marki. Podają też konfigurację, jaką powinien mieć testowy pojazd. W tym roku miały to być ciągniki siodłowe ze średnimi wariantami kabinami i mocą do 450 KM, a na zaproszenia odpowiedziały marki DAF, Mercedes-Benz oraz Scania. Holendrzy podstawili przy tym 11-litrowy ciągnik XF 450, Niemcy użyczyli Actrosa L 1845 StreamSpace, natomiast Szwedzi zdecydowali się na zaledwie 420-konny model 420R Super Highline.

Wszystkie testowe pojazdy ruszyły na A7 z naczepami Krone Profi Liner, na oponach Continental EcoPlus HD3+/HS3+. Wraz z balastem masa całkowita zestawów wynosiła około 33 tony, a najniższy wynik spalania przywiozła najsłabsza w całym zestawieniu Scania. 420-konny ciągnik osiągnął średnią 25,5 l/100 km, o wspomniane już 4,9 procenta wyprzedzając drugiego w klasyfikacji DAF-a. To dobitnie pokazuje, że w kwestii spalania liczy się przede wszystkim moment obrotowy, wynoszący w „420-stce” naprawdę sensowne 2300 Nm.

Choć, co ciekawe, DAF również otrzymał w tym konkursie wyróżnienie, w dodatkowej klasyfikacji nazwanej „Drivers Choice”. Ciężarówka zebrała tam najwyższe 477 punktów z 555 możliwych pod względem oceny warunków pracy oraz wypoczynku kierowcy. I podkreślam przy tym, że mowa o mniejszym modelu XF, tym o standardowej długości sypialni.