Klasyczny ciągnik oraz trzy fabrycznie nowe „rozpinki” dla polskiego przewoźnika

Pięknie odrestaurowana Scania 143M 500 Streamline z aż trzema rozpinanymi naczepami to widok, który wielu miłośników ciężkiej motoryzacji może przyprawić o szybsze bicie serca. Tym ciekawsza wydaje się więc wiadomość, że transport ten wyjechał ostatnio w kierunku naszego kraju.

Klasyczna „trójka” okazuje się ciągnikiem należącym do holenderskiego producenta naczep D-Tec. Pojazd służy mu do wewnętrznego transportu i naprawdę może cieszyć przy tym oko. Za to trzy fabrycznie nowe „rozpinki” to sprzęt zamówiony od D-Tec przez firmę Jan Kulczyk Transport z Gdańska. Po dostarczeniu do Polski pojazdy te będą wykorzystywane w przewozie kontenerów morskich, stanowiąc nieczęsto spotykany przykład „stonóg” z zupełnie nowymi naczepami.

Wszystkie trzy egzemplarze, pokryte charakterystycznym, fabrycznym błękitem, reprezentują model D-Tec Combitrailer, złożony z dwóch rozpinanych ram. Pierwsza z tych ram oparta jest na dwóch skrętnych osiach marki SAF i może zabrać jeden 20-stopowy kontener. Z tyłu wpina się zaś drugą ramę, tym razem trzyosiową i również dopasowaną do 20-stopowych kontenerów.

A przy okazji warto zwrócić uwagę na ciekawy sposób przewożenia nowych naczep. Jako że są to pojazdy pozbawione pełnych platform, naczepy z drugiego i trzeciego poziomu leżą na specjalnych podkładach, mających szerokość całego zestawu i ukształtowanych w sposób zabezpieczający koła. W połączeniu ze ściągającymi pasami, ma to zapewnić pełną stabilność w transporcie.