410 koni, manual, wysoki tunel i średni dach – ciągnik pod chłodnię, rocznik 2022

Zdjęcia: Scania Waddinxveen

Układ napędowy tej ciężarówki składa się z 13-litrowego silnika o mocy 410 KM, połączonego z manualną, 12-biegową przekładnią. Drążek zmiany biegów wystaje z tunelu sięgającego mniej więcej do siedzisk foteli, a dodatkową przestrzeń zapewnia niewielkie podwyższenie dachu, wysokie na dokładnie 34 centymetry. Tak skonfigurowany ciągnik zostanie połączony z naczepą chłodniczą i będzie pracował z ładunkami warzyw oraz owoców.

Czytając powyższy opis, a jednocześnie nie widząc pojazdu na zdjęciach, ktoś mógłby spodziewać się sprzętu z połowy lat 90-tych. Wówczas powyższe parametry były bowiem zupełną normą. Niemniej omawiany samochód jest fabrycznie nowy, rok jego produkcji to 2022, a ciężka praca z chłodnią dopiero ma się rozpocząć. Skąd więc ta niemalże historyczna konfiguracja? To po prostu kwestia zamiłowania do klasyki, które przybrało tutaj wyjątkowo silną formę.

Prezentowaną Scanię G410 odebrała w miniony piątek holenderska firma P&M Jansen Transport. W ramach inspiracji przewozami sprzed lat, ciągnik nie tylko został wyposażony w kultowe dodatki, jak na przykład bagażnik dachowy, czy tylny zderzak z okrągłymi światłami zespolonymi, ale też postanowiono nadać mu tak klasyczną konfigurację. Dzięki temu Scania już z daleka wyróżni się na drodze, a także ma zapewniać kierowcy bardzo charakterystyczne wrażenia z jazdy.

Czy na dłuższą metę będą to doznania pozytywne? Na ten temat zapewne nie zabraknie dyskusji. Choć trzeba przy tym podkreślić, że przewoźnik nie zapomniał całkowicie o komforcie, dbając o bogate wyposażenie wewnętrzne, decydując się na w pełni pneumatyczne zawieszenie, a nawet zamawiając wydłużony, 3,9-metrowy rozstaw osi. Co też ważne, ciężarówka będzie jeździła tylko w holenderskim transporcie krajowym, więc 410-konny silnik z manualem raczej nie ma przed sobą większych zmagań ze wzniesieniami.

Na koniec dodam, że manualna skrzynia biegów właśnie kończy karierę w ciężarówkach marki Scania. Można ją spotkać z rzędowymi silnikami odchodzącej generacji, ale nowe silniki typu Super już takiej opcji nie przewidują.

Podglądowe zdjęcie tunelu w serii G:

Poglądowe zdjęcie drążka zmiany biegów w nowej Scanii: