OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 9 Wrzesień, 2019

40 lat postępu zaparkowanego obok siebie – modele 141 oraz R580 na zlocie Pomorska Miss Scania 2019

Zloty z serii Pomorska Miss Scania to miejsce prezentacji także klasycznych ciężarówek. Stąd też wyjątkowo ciekawa scena, uwieczniona na powyższym zdjęciu. Obok siebie zaparkowały dwie zupełnie różne generacje Scanii z silnikami typu V8. Był to model 141 z drugiej połowy lat 70-tych, a także ciągnik R580 najnowszej generacji.

Już samo porównanie tych pojazdów jest sporą ciekawostką. Widać tutaj ogromny postęp, który dokonał się w konstrukcji kabin w ciągu ostatniego półwiecza. Różnica daje do myślenia tym bardziej, że przecież R580 nie jest dzisiaj nawet największym dostępnym wariantem.  Jednocześnie 141 to samochód z czasów, gdy europejscy kierowcy jeździli w jeszcze dalsze trasy, regularnie kursując na Bliski Wschód.

Porównanie desek rozdzielczych:

Na tym jednak ciekawostki się nie kończą. Warto bowiem wyjaśnić skąd biało-zielony ciągnik wziął się w Polsce. Pewną zmyłką może być tutaj kierownica umieszczona po lewej stronie. W rzeczywistości okazuje się bowiem, że jest to samochód pochodzący z Irlandii. W Polsce odbywa się natomiast jego pełna rekonstrukcja.

Właścicielem klasycznej „jedynki” jest Heverin Haulage. To firma transportowa prowadzona przez Irlandczyka, lecz mająca swoją siedzibę w okolicach Londynu. Jej specjalnością jest przede wszystkim transport odpadów naczepami. Ma ona w swojej flocie liczne Scanie V8, a także klasyczny model 113. Wkrótce zaś dołączy do niej właśnie 141.

Swoją drogą, sporo się ostatnio słyszy o odrestaurowaniu w Polsce klasycznych Scanii. Sam importer oraz jego dealerzy chętnie w tym pomagają, czego przykładem mogą być dwa filmy dostępne poniżej, opisywane w tym oraz w tym artykule.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: