transfactor3665
Opublikowane 13 Lipiec, 2017

3 tys. przewoźników z Holandii chce co najmniej 250 mln euro zwrotu od producentów ciężarówek

kartel_normy_euro

Już rok temu informowałem, że holenderska kancelaria MKB-Claim chce wytoczyć proces sześciu producentom ciężarówek. W jego ramach prawnicy mają żądać odszkodowania za zmowę cenową, skutkującą sztucznym zawyżeniem cen pojazdów. Teraz zaś cały proces stanie się faktem, jako że MKB-Claim skończyło zbierać pierwszą grupę chętnych przewoźników.

Jak podała holenderska kancelaria, chęć udziału w oskarżeniu wyraziło aż 3 tys. firm transportowych. W latach 1997-2011 przedsiębiorstwa te zakupiły aż 24 tys. pojazdów i żądają teraz co najmniej 250 milionów euro zwrotu. Co więcej, MKB-Claim twierdzi, że możliwe jest podwyższenie tej kwoty do… półtora miliarda euro.

A o co w tym wszystkim chodzi? Sprawa odnosi się do zmowy cenowej producentów ciężarówek, trwającej właśnie w latach 1997-2011, a następnie wyjawionej Komisji Europejskiej przez firmę MAN. W ramach tej zmowy producenci uzgadniali wzrosty cen przy wprowadzeniu nowych norm Euro, przez co na rynku nie było zdrowej konkurencji, naturalnie kształtującej ceny.

Więcej na ten temat tutaj i tutaj.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 1 komentarz

  1. Gustav napisał(a):

    3 tys firm transportowych zakupilo 24 tys ciezarowek . i mogą zadac zadośćuczynienia nawet w wysokości 1,5 mld e. a wiec dzieląc kwote 1,5 mld przez 24 tys otrzymujemy 62500 euro. a wiec za pojazdy które kosztowaly gdzies 65-75 tys zadaja zadośćuczynienia 62500 za pojazd. jednym słowem poszli po bandzie…a co ktoś kto kupil używany pojazd ,przecież wyzsza cena nowego automatycznie podbija cene pojazdow na rynku wtornym . a wiec oni tez powinni zadac zadoscuczyniania od tych którzy zakupili pojazdy fabrycznie nowe.

Odpowiedz