24-metrowy, 64-tonowy zestaw z chłodnią na całkowicie elektrycznym podwoziu

Powyżej: zapowiedź z maja bieżącego roku

W ciągu ostatniego roku obu szwedzkich producentów ciężarówek zapowiadało imponujące projekty z udziałem elektryków. Zwykle wykorzystywano przy tym grafiki lub fotomontaże, a więc pokazywano jedynie wizje docelowych pojazdów. Teraz jednak jeden z takich projektów został zorganizowany i wyjątkowa konfiguracja trafiła na prawdziwe zdjęcia.

Pojazdem tym jest aż 64-tonowy, 24-metrowy zestaw chłodniczy, w którym zarówno bazowe podwozie, jak i oba agregaty mają zasilanie elektryczne. Ciężarówka od 15 listopada pracuje dla szwedzkiej firmy Dagab i przewozi chłodzoną lub mrożoną żywność, obsługując w tym zakresie sklepy oraz stacje paliw w okolicach Göteborga. W większości są to krótkie trasy z długotrwałymi rozładunkami, a pracujący na dwie zmiany kierowcy pokonują łączny dystans około 350-400 kilometrów na dobę.

W zależności od potrzeb, agregaty chłodnicze marki Carrier utrzymają w zabudowach temperaturę nawet -24 stopni Celsjusza. Rozładunki pod sklepami będą też oznaczały postoje z otwartymi drzwiami, przekładając się na zwiększone zużycie energii. Co więcej, agregat ciężarówki będzie pobierał prąd z tych samych baterii, co układ napędowy pojazdu, natomiast przyczepa będzie wyposażona we własne akumulatory. By natomiast wszystko to okazało się możliwe, Scania musiała wyjść poza rozwiązania seryjne. Producent przyznaje, że prezentowany pojazd korzysta z mocniejszych komponentów, niż te oficjalnie dostępne dzisiaj dla klientów, a przy okazji firma nie podaje tutaj jakichkolwiek danych technicznych. Mówiąc więc krótko, de facto nadal mamy do czynienia z prototypem.

Wskazano za to jak wysoka będzie moc ładowarki, którą zamontowano tutaj przy rampie załadunkowej, przy firmowym magazynie. Uzupełni ona zasięg pojazdu z mocą aż 350 kW, co w praktyce może oznaczać pełne ładowanie w ciągu godziny lub dwóch (w zależności od tego, ile baterii ostatecznie zamontowano). Dla porównania mogę podać, że właśnie w taką moc ładowania celuje obecnie amerykańska Tesla, w najnowszej generacji swoich słynnych Superchargerów.