Niemcy namalują dodatkowe miejsca w przestrzeniach, gdzie i tak parkują ciężarówki

Fot. ADAC

W nawiązaniu do tekstu:

Ile ciężarówek musi parkować poza rajkami – ADAC policzyło pojazdy na 96 parkingach

Najnowszy raport ADAC nie pozostawił wątpliwości – gdy dzień zaczyna się kończyć, linie wymalowane na parkingach przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Ciężarówki zajmują wszelkie możliwe przestrzenie, z uwagi na brak innych opcji i nawet w miejscach niebezpiecznych lub bardzo głośnych musi to być niestety normą.

Jak odpowiedziała na to państwowa spółka Autobahn GmbH, odpowiedzialna za zarządzanie niemieckimi parkingami? Zdrowy rozsądek podpowiadałby plany budowy nowych parkingów, wielkie inwestycje przewidziane na ten cel i obietnice szybkiej poprawy sytuacji. Zamiast tego Niemcy zapowiedzieli jednak prostsze rozwiązanie.

Skoro ciężarówki i tak parkują w niewyznaczonych miejscach, na przykład na drogach przejazdowych, Autobahn GmbH chce teraz wyszukać wszystkie takie przestrzenie, dokładnie je wymierzyć i namalować tam oficjalne miejsca. Tym samym parkowanie zostanie tam zalegalizowane i oficjalna pojemność parkingów ulegnie zwiększeniu.

Proces ten ma zostać przeprowadzony zarówno na parkingach ze stacjami paliw, jak i na najprostszych „parkplatzach”, pod warunkiem wyposażenia ich w zaplecze sanitarne. Zapowiedziano też, że wymaluje się zarówno miejsca równoległe, jak i prostopadłe, a początku realizacji projektu można spodziewać się już w najbliższych miesiącach.

Dobra wiadomość jest taka, że powyższy scenariusz zmniejszy szansę na otrzymanie mandatu za niewłaściwe parkowanie. Z drugiej strony, trudno nie określić tego działania prowizorką, lekceważeniem poważnego problemu i załatwianiem sprawy tylko na papierze…