238 rajek dla ciężarówek i tunel pod autostradą – parkingi po przebudowie za 37 mln euro

Fot. A3 Steigerwaldautobahn GbR

Niemiecka inwestycja parkingowa, którą naprawdę można pochwalić – niestety, takie tematy nie zdarzają się zbyt często. W tym przypadku Niemcy naprawdę jednak odrobili zadanie domowe, zasługując na uznanie. Spójrzmy więc co udało się osiągnąć w Bawarii za kwotę 37 milionów euro.

Sprawa dotyczy dwóch publicznych parkingów, położonych tuż przy autostradzie A3 i znanych pod nazwami Steigerwald-Nord oraz Steigerwald-Süd. W przeszłości były to dwa niewielkie, zupełnie niewyróżniające się place, z których pierwszy oferował około 20 rajek, natomiast drugi mieścił ich około 40. Kończona właśnie przebudowa zwiększa natomiast możliwości postojowe do dokładnie 238 samochodów ciężarowych, licząc łącznie po obu stronach. Tym samym Niemcy zaczęli mówić o największym parkingu dla ciężarówek, jaki znajduje się w całej północnej Bawarii.

Podawanie łącznej pojemności, dla parkingów położonych po dwóch różnych stronach autostrady, jest tutaj nieprzypadkowe. Elementem całej inwestycji jest bowiem stworzenie tunelu, który pozwoli ciężarówkom przejechać z jednego parkingu na drugi. Kierowcy będą więc mogli skorzystać ze wszystkich miejsc, niezależnie od kierunku ich ruchu, a przy okazji zmniejszy to też zależności występujące w konkretne dni tygodnia.

Ponadto, by kierowcy wiedzieli, że warto przejeżdżać na drugą stronę, przygotowano zaawansowany system rozpoznawania pustych miejsc parkingowych. Specjalne maszty rozpoznają każdą wolną pozycję, a dane na ten temat trafią do oficjalnej aplikacji na urządzenia mobilne, rozwijanej przez niemiecki zarząd dróg pod nazwą Autobahn App (jest ona dostępna pod tym linkiem, za darmo). Jak może wyglądać to w praktyce, pokazuje poniższy film.

Na filmie można również zauważyć, że tylko niewielka część nowych miejsc została ustawiona kabinami w stronę jezdni. Większość kierowców będzie więc odseparowana od hałasu, między innymi przy użyciu drzew. Za to tuż przy jezdni będą parkowały auta osobowe, co w ich przypadku nie ma akurat większego znaczenia. Poza tym cieszy fakt, że Niemcy nie uparli się tutaj na system kolumnowy, czyli na parkowanie ciężarówek jedna za drugą, w oparciu o planowany czas zakończenia pauzy. Ten pomysł, forsowany w wielu innych projektach (na przykład tutaj), jest bowiem po prostu uciążliwy dla kierowców, a w razie pożaru może się też okazać niebezpieczny.

Jeśli chodzi o etap realizacji projektu, to nowe miejsca parkingowe są już gotowe i można z nich korzystać. Nadal trwają jednak prace nad tunelem i prowadzącymi do niego drogami dojazdowymi. Łączna wartość inwestycji ma wynosić wspomniane już 37 milionów euro, a prace budowlane trwają od lipca 2020 roku. To niestety też nie rodzi optymizmu na przyszłość. Jak bowiem widać, projekty tego typu są niesamowicie drogie i bardzo czasochłonne…