21 000 l paliwa w nielegalnym transporcie – tandem na polskich tablicach w Norwegii

Fot. Statens Vegvesen

Tandemowy zestaw na polskich rejestracjach, w ciężarówce i w przyczepie wyposażony w furgonowe nadwozia, okazał się tak naprawdę nielegalną cysterną. Pojazd przewoził 21 tys. litrów paliwa, robiąc to bez żadnych dokumentów.

Niebieska Scania przejeżdżała w piątkowy wieczór przez Norwegię. W miejscowości Ånestad, około 130 kilometrów na północ od Oslo, pojazd otrzymał sygnał do zatrzymania, mając przejść kontrolę norweskiej inspekcji Statens Vegvesen. Kierowca zignorował jednak to polecenie, ruszył w stronę miasta Elverum, a następnie skierował się z powrotem na południe.

Inspektorom udało się dogonić zestaw, zatrzymując go po prostu na jezdni. Wtedy też dokonano zaskakującego odkrycia – zabudowa ciężarówki zawierała 21 zbiorników typu mauser, wypełnionych olejem napędowym. Łącznie oznaczało to więc 21 tys. litrów paliwa.

Cały ładunek został umieszczony w ciężarówce, bez rozdzielania na przyczepę. Mausery musiały być przy tym częściowo spiętrowane, a dopuszczalne naciski osi bardzo znacząco przekroczono. Sama Scania, bez przyczepy, okazała się bowiem ważyć 33,5 tony.

Kolejnym problemem okazały się braki w formalnościach. Transport odbywał się bez ważnej licencji przewozowej, bez przeglądów technicznych w obu pojazdach, bez ważnego ubezpieczenia, bez wyposażenia ADR oraz bez certyfikatu na przewóz materiałów niebezpiecznych. Poza tym nie było żadnych dokumentów dotyczących pochodzenia i przeznaczenia paliwa.

Kara za przeładowanie ciężarówki wyniosła 38,5 tys. koron, a więc 14,2 tys. złotych. Kolejne 60 tys. koron, czyli 22,1 tys. złotych, naliczono za nielegalny charakter transportu. Kierowca natychmiast otrzymał zakaz prowadzenia na terenie Norwegii, a także nałożono na niego mandat w wysokości 20 tys. koron mandatu (7,4 tys. złotych). Łącznie mamy tu więc następstwa na ponad 118 tys. koron (poand 43 tys. złotych), a do czasu uiszczenia pełnej kwoty ciężarówka została skonfiskowana.

Czy w sprawie zostanie wytoczona sprawa sądowa o przemyt paliwa, a także jaki będzie dalszy los znalezionego oleju napędowego? Niestety, komunikat norweskich inspektorów nie zawierał konkretnych informacji na ten temat.