2000 zł i 15 pkt za zabroniony wjazd na przejazd kolejowy – kara w oparciu o nagranie

Powyżej: nagranie opublikowane przez KPP Mogilno

2000 złotych i 15 punktów karnych to jeden z najwyższych mandatów, jakie można znaleźć w polskim taryfikatorze. Dlatego, w ramach przestrogi, przyjrzymy się piątkowemu komunikatowi Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie. Mówi on o nałożeniu tak wysokiej kary na kierowcę ciężarówki, zapowiedzianym z wielotygodniowym opóźnieniem, w oparciu o monitoring.

Ten wyjątkowo wysoki mandat obowiązuje od 2022 roku, za wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonych sygnałach świetlnych. Dotyczy to także tych sytuacji, gdy szlabany zostaną już podniesione, ale sygnalizacja nadal nie przestanie błyskać. I właśnie coś takiego miało miejsce 2 stycznia bieżącego roku, w miejscowości Wiecanowo pod Mogilnem (woj. kujawsko-pomorskie).

DAF XF105 z naczepą-wywrotką, a także osobowa Honda CRV, dojechały do przejazdu, na którym unosiły się akurat szlabany. Obaj kierowcy postanowili wówczas ruszyć, choć czerwone światła nadal nie przestawały błyskać. Chwilę później bariery zaczęły się ponownie opuszczać, a jedna z nich zahaczyła się o mocowanie plandeki na wywrotce. To ostatecznie prowadziło do wyłamania szlabanu.

Z uwagi na uszkodzenie infrastruktury, zarządca sieci kolejowej przekazał sprawę na policję. Stąd zapowiedziane w miniony piątek nałożenie mandatów karnych na obu kierowców, jadących Hondą oraz DAF-em. Mają oni zapłacić właśnie po 2000 złotych i otrzymać po 15 punktów karnych.

Fragment oryginalnego komunikatu KPP Mogilno:

Mogileńscy policjanci kończą czynności wyjaśniające w sprawie niebezpiecznej sytuacji, do jakiej doszło na początku stycznia 2024 roku w miejscowości Wiecanowo, gdzie kierujący Hondą CRV i ciężarowym DAF-em wjechali na przejazd kolejowy przy włączonej sygnalizacji świetlnej i opadających rogatkach. Całe zdarzenie zarejestrowały dwie kamery kolejowego monitoringu. Policjanci ustalili personalia obydwu kierujących. 28-letni właściciel hondy został już ukarany mandatem w kwocie 2000 złotych i 15 punktami karnymi, natomiast użytkownik ciężarówki wkrótce otrzyma mandat w tej samej wysokości.