21-letnia Scania na przejazdy dla przyjemności – niderlandzki ciągnik po polskim tuningu

Ciężarówki zmodyfikowane w Niderlandach prezentowałem już dziesiątki razy. Dzisiaj zobaczymy natomiast sprzęt niderlandzki, który na modyfikacje przyjechał do Polski. Będzie to Scania 144 530 Topline, z wnętrzem wykonanym przez firmę Adamos Interior spod Gdańska.

Ta Scania „czwórka” ma dopiero 21 lat, pochodząc z 2000 roku, ale już stała się pojazdem typowo hobbystycznym. Zamiast służyć do codziennych przewozów, ma wyjeżdżać na przejażdżki, zloty, czy na typowe dla Beneluksu, lokalne konwoje. Jej właścicielem jest Jurian van der Hart z południa Niderlandów, zawodowo działający w branży meblarskiej, a prywatnie, wraz z ojcem Rolandem, zakochany w ciężarówkach. Od lat prowadzi on popularną stronę Back to the Oldskool na Facebooku i promuje tam ciężarowy tuning z nawiązaniami do klasyki.

Skoro ma być „oldskool” i klasyka, w Adamos Interior Scania otrzymała pikowaną skórę, duński plusz, trójramienną kierownicę z bakelitu oraz czerwone oświetlenie. Są też jednak elementy znacznie mniej typowe, jak na przykład wąska kanapa, zastępująca dolne łóżko. Takie rozwiązanie ma lepiej pasować do hobbystycznego użytku, a przy tym ułatwia poruszanie się po wnętrzu. Górne łóżko pozostawiono bowiem w fabrycznym miejscu, nad przednią szybą, a przy tylnej ścianie zamontowano też powiększone schowki.

Przy tych schowkach, w specjalnej witrynie, znajdziemy też drugą ciekawostkę. To wierna miniatura De Zeven Provinciën, czyli jednego z najsłynniejszych niderlandzkich okrętów wojennych, walczącego w konfliktach z Brytyjczykami, pod koniec XVII wieku. Ten sam statek można zobaczyć także na zewnątrz kabiny, w formie malunku na tylnej ścianie. Jest to nawiązanie do historii kraju, ale też i do historii rodzinnej. Jeden z przodków właściciela ciężarówki służył bowiem w niderlandzkiej marynarce wojennej.

Dla zainteresowanych dodam, że w latach 1995-2000 model 144 530 był najmocniejszą Scanią w ofercie. Samochód miał 14-litrowy silnik V8, zgodny z normami emisji spalin Euro 2 i rozwijający moc 530 KM. Omawiany egzemplarz łączył to też z manualną skrzynią biegów, co na pewno korzystnie wpłynie na klasyczne doznania z jazdy. 

W 2001 roku model 144 530 musiał otrzymać następcę, gdyż w Unii Europejskiej wprowadzono normy emisji spalin Euro 3. Scania wprowadziła wówczas zupełnie nową generację silników V8, zgodnych z Euro 3 i mających 16 litrów pojemności. Nowym najmocniejszym wariantem stał się 580-konny wariant 164 580.

Zdjęcia od Adamos Interior: