15 Scanii V8 na trasy ze Wschodu do Beneluksu – nietypowa flota z polskimi tablicami

Jak na flotowy odbiór, to dosyć zaskakująca konfiguracja. Polskie rejestracje oraz niderlandzkie oznaczenia trafiły na ośmiocylindrowe ciągniki typu low deck. Łącznie takich samochodów ma być aż 15 i można się ich spodziewać w transporcie między Beneluksem a wschodem Europy.

By wyjaśnić historię tych pojazdów, cofnijmy się aż do 1987 roku. Wówczas niderlandzka firma Mooij Forwarding & Logistics zaczęła zajmować się transportem drogowym między Europą Zachodnią a Polską Rzeczpospolitą Ludową. Po upadku „żelaznej kurtyny” przewozy kontynuowano, a na liście obsługiwanych państw znalazły się też byłe republiki radzieckie.

Kolejnym krokiem było przerejestrowanie ciężarówek do Polski, przygotowanie własnego obiektu w Legnicy i przestawienie się na polskich kierowców. Na legnickich rejestracjach firma kursuje też dzisiaj, a wśród stałych kierunków wymienia się obecnie Beneluks, Polskę, Niemcy i kraje Wspólnoty Niepodległych Państw, czyli byłe ZSRR z Rosją na czele.

Dotychczas firma zamawiała do tego celu ciągniki w niezbyt imponujących konfiguracjach. Scanie serii R nowej generacji otrzymywały 410-konne silniki, a Mercedesy Actros MP4 dawały do dyspozycji tylko 10 KM więcej. Co więcej, nawet we wczesnych latach 90-tych, gdy Scanie V8 powszechnie występowały na jeszcze trasach dalekobieżnych, firma wybierała słabszy, rzędowy wariant 113 360. Nie zmieniono tego nawet w momencie, gdy przewoźnik eksperymentował z kursowaniem po byłym ZSRR z dwiema naczepami na raz. W tak ogromnym zestawie też pracowało 360 KM, a powyżej możecie zobaczyć przykładowe zdjęcie z trasy do Wołgogradu w 1993 roku.

Dopiero w ubiegłym tygodniu nadszedł czas na kompletną zmianę, wspomnianą już na wstępie. Mooij Forwarding & Logistics pochwaliło się swoim nowym sprzętem na legnickich rejestracjach i okazały się to Scanie 520S Highline. Mamy tutaj więc 520-konny wariant 16-litrowego silnika V8, największą możliwą kabinę, a do tego podwozie typu low deck. Takich samochodów jak te ma być wkrótce 15 i na pewno mocno wyróżnią się one na omawianych kierunkach.

Źródło zdjęć: Mooij Forwarding & Logistics BV